Zika Virüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler


 

Hamile değilseniz ya da yakın zamanda hamile kalmayı planlamıyorsanız zika virüsü sizin için tehlikeli sayılmaz. Hastalık virüsü taşıyan her beş kişiden sadece birinde belirtilerini gösteriyor.

Zika virüsünün belirtileri

Zika virüsünün bulaştığı kişilerin %80’inde belirtiler görülmüyor ve kişi rahatsızlık duymadığı için virüsten haberdar olamıyor. Ancak çok az bir kısmında da olsa görülen belirtiler şu şekildedir;

– Yüksek ateş,

– Kızarıklık,

– Kaşınma,

– Döküntü,

– Kusma,

– Eklem ağrısı belirtileri görülmektedir.

Ateşi ciltte kızarıklık, baş ağrısı, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı hastalık belirtilerinden bir kaç. Virüs hamile kadınlar için ciddi şekilde tehlikeli olabilir.

Zika virüsünden sonra kafaları anormal şekilde küçük olan çocukların arttığını gösteriyor. Bu bebeklerin beyinleri de tam olarak gelişmemiş olduğu için hastalık ölüm ile sonuçlanabiliyor.

Zika virüsü nasıl yayılıyor?

Virüs genellikle Aedes sivrisinekleri yolu ile bulaşıyor. Zika aslında yeni bir virüs değil ilk olarak 1947’da Uganda’da maymunlarda bulundu. Ancak insanlarda hiç büyük bir zika salgını görülmemiştir. Bu yüzden virüs hakkında bildiklerimizde sınırlı.

Virüs başta Latin Amerika’da olmak üzere 20’den fazla ülkeyi etkiledi. Uzmanlar Asya ve Afrika’da Aedes sivri sineklerinin yaşadığı ülkede yayılabileceğini söylüyor.

Zika virüsünün tedavisi var mı?

Şu an zika için bir aşı ya da tedavi yöntemi bulunmuyor. Kendinizi korumanın en iyi yolu sivrisinek koruyucu kullanmak, vücudu örtmek ve sivri sineklerin üremesini engellemek için yaşadığınız alanın yakınındaki sulak alanları kurutmak. Hatta bazı ülkelerde bir kaç yıl hamile kalınmaması uyarısında bulunuluyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç