Zayıflama Hapı Nedir ? Nasıl Zayıflatıyor ? Zararı Var Mı ?


Zayıflama hapları nedir?

Zayıflama hapları kilo vermek amacı ile kullanılan ilaçlar grubuna verilen isimdir. Bu ilaçlar ruhsatlı olarak piyasada eczaneler tarafından doktor gözetimi ile satılan ilaçlardır.
Bunun dışında bir çok farklı kaynaktan elde edilebilecek bitkisel kaynaklı zayıflama ürünleri de mevcuttur. Ancak bitkisel kaynaklı zayıflama ürünün içerisinde bitkilerden başka tehlikeli olacak etken maddelerde bulunmaktadır. Bitkisel ürünlerin içerisinde etken maddeler kullanıldığında zararlı olmaktadırlar.

Zayıflama hapları nasıl zayıflatıyor?

Sağlık otoriteleri tarafından öncelikle ilaç tedavisi ile kilo vermek yerine, diyet tedavileri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kilo verilmesi çok daha sağlıklıdır. Bunlar ile başarı sağlanamadığı takdirde ancak ilaç tedavisine geçilebilir

Zayıflama hapları beyinde iştah merkezini etkileyerek iştahı azaltarak etkisini gösterebilirler. Veya başka gruptaki ilaçlar bağırsaktan besinlerin emilimini azaltarak veya engelleyerek etki gösterirler. Bazıları da metabolizmayı hızlandırarak zayıflatabilir.

Zayıflama haplarını kullanırken tek başına kilo vermesi beklenmemeli, tek başlarına etkisini gösteremezler diyet ve egzersiz programları ile de desteklenmelidirler. Örneğin, bağırsaktan emilimi azaltarak etki gösteren bir ilaç alındığında mutlaka diyetin yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Çünkü yağların tamamının emilimini değil ancak üçte birinin emilimini engellemektedir bu nedenle ilaç ile diyetlere uymak gerekmektedir.

İlgili>>  Zayıflarken kalp sağlığına dikkat

Zayıflama ilaçları zararlı mı?

Zayıflama hapları içerisinde çeşitli etken maddeler bulunmaktadır, bunlardan bazıları metabolizmayı hızlandırarak, bazıları iştahı azaltarak, bazıları bağırsak sisteminden karbonhidratların ve yağların emilimini azaltarak etkisini gösteren maddelerdir.

Zayıflama ilaçlarının diğer ilaçlarda olduğu gibi yan etkileri vardır. Bu yan ekiler içerisinde kan basıncı yüksekliği, kalp ritim değişiklikleri, çarpıntı, ilaç bağımlılığı, huzursuzluk, saldırganlık, uykusuzluk, ishal, vitamin eksikliği gibi etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle bu ilaçları mutlaka hekim denetiminde kullanılması gerekebilir.

Zayıflama ilaçları hormonlar üzerinde etki gösterebilirler ve bazı hormonal değişikliğe sebep olmaktadır. Kadınlarda adet düzensizliği yaptığı kanıtlanamamıştır. Zayıflama haplarının kullanılabilmesi için öncelikle başka sağlık sorunlarının olmaması gerekir. Her yaş grubu için uygun olmayabilir. Çocukluk yaş grubunda veya ileri yaş grubunda bu tür ilaçların kullanılması bazı sakıncalara neden olabilir. Kal hastalığı olanlar, damar hastalığı, bağırsak hastalığı olanların bu ilaçları kullanması sakıncalı olabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç