Zamanda Yolculuk Mümkün Olacak mı?


 

Çoğu insan zamanda yolculuğun imkansız olduğunu düşünür.Ama ister inanın ister inanmayın zamanda yolculuğu imkansız kılacak bir fizik kuralı bilinmemektedir.

Bilim adamları zamanda yolculuk için ne diyor?

Isaac Newton‘a göre zaman yaydan fırlayan bir ok gibidir asla sapmaz ve değiştirilemezdi. Einstein ise mutlak zamanın olmadığını ve zamanın göreceliği olduğunu düşünmüştür. Ona göre herkesin farklı zamanlarda bulunabilmesi ve zamanın farklı farklı ölçekleyebilmek mümkündür.

Çalışmasını Einstein‘in izafiyet teorisine dayandığını açıklayan Prof. Ronald Mallett, atomun zamanda yolculuğunu bir tür ışık halkası kullanılarak gerçekleştirebileceğini söylemiştir. Ronald Mallet henüz amacına ulaşamadı ama çalışmalarına devam etmektedir.

Özel görelilik kuralına göre maddenin ışık hızına yaklaşması ile zaman yavaşlar ve ışık hızındaysa durur. Mesela dünya’dan ışık hızına yakın bir uzay gemisi dünyaya bin yıl sonra geri döndüğünde bu uzay gemisindeki kişiler uzayda sadece birkaç gün geçirdiklerini belirtirler. Dolayısıyla dünyada bin yıl geçmesine rağmen onlar sadece bir kaç gün yaşlanmışlardır.

uzay

Işık hızına yakın bir hızla seyahat etmek imkansız gibidir

İnsanoğlunun yaptığı en hızlı uzay gemisi olan Helios 2’nin hız rekoru ise saatte 70 km’dir. Karşılaşmak gerekirse Helios, ışık hızından 4269 kat daha hızlıdır. Bu yüzden ışık hızına yakın bir hızla seyahat etmemiz imkansız gibidir. Ama bir kara deliğin içerisine girecek olursak zaman kavramı insanoğlu için değişecek ve yeni ufaklara yol açacaktır.

İlgili>>  Uzaylılar Dünya'ya İnerse Neler Olabilir?

Kara delik, maddelerin çok küçük bir noktaya sıkışan ve etrafındaki maddenin kaçmalarına imkan tanımayacak kadar büyük bir yoğunluğa sahip uzay bölgesidir. Işığı bile çekecek bir güce sahiptir ve görünmez bu yüzden kara delik adını almıştır. Bilimsel bilgiler kara deliklerin içerisinde zamanın çok hızlı olduğunun ya da çok yavaş aktığını gösterir. Eğer bir kara deliğin içerisine girersek anında ölürüz. Dünyaya en yakın kara deliğin dünyadan 1600 ışık yılı olduğu söylenmektedir.

Solucan delikleri

En yakın kara deliğe varmamız 7 milyondan fazla sürer. Tamamen teorik olsa da solucan deliklerinden bahsetmekte fayda vardır. Bir kağıt köşesinden diğer bir noktaya giden e kısa yol ikisi arasında çizeceğimiz düz bir çizgidir. Fakat kağıdı katlarsak bu noktalardan kalem geçirip delik açabiliriz. İşte solucan delikleri de böyledir.

Solucan deliklerinin içerisinden geçilerek evrenin farklı yerlere gidileceği düşünülmektedir. Bazı bilim adamlarına göre ise geçmişe gitmek imkansızdır. Geçmişe gitmek demek sizin doğmamış demek ve bu da geçmişe gidemeyeceğiniz anlamı taşımaktadır.

Bazı bilim adamlarına göre ise evrenimize paralel olan farklı evrenler bulunmaktadır. Geçmişe gittiğimize alternatif bir dünyaya varmış oluruz ve geldiğimiz dünyayı etkilememiş oluruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç