Zaman sadece randevu vermek için değildir


Nevzat TarhanProf. Nevzat Tarhan, zamanın nereden başladığını ve paralel evreninin bilinmeyen yönlerini, zaman kavramı hakkında araştırılan konuları anlattı.

 

 

Big Bang’tan sonra zaman başlıyor

Zaman insanın sonradan keşfettiği bir şey. Zamanı değerlendirirken zamanın da bir boyutu olduğunu Albert Aynştayn ortaya attı. Zaman bizim tanımladığımız yani bize olan bir kavran. Evrenin ilk oluşunda bing bangta iki şeyin olması gerekiyor, biri zaman biri mekan. İlk patlama ile zaman başlıyor. Ondan sonra 15 Milyar olduğu hesaplanıyor. Zaman madde ile birlikte olursa başlıyor. Madde, uzay ve enerji olunca zaman ortaya çıkmış oluyor.

-273 derecenin altında zaman yoktur

Dünyanın bir günü 24 saate denk geliyor. Jüpiter gezeninde yaşayan bir kişi için zaman kavramı çok farklı olabilir. Hareket ve zaman birlikte ortaya çıkıyor. Hareketin durduğu yerde zamanda yoktur. -273 derecenin altında zaman yoktur. Zaman randevu vermek için değildir sadece.

Fizikçilerin zaman kavramında ilgilendiği mesele, zaman içerisinde insan bulunmuş ve bir parantez açılmış, bu parantezde şu kadar yıl yaşayacağız bunların hepsi zaman ile anlaşılır. Parantez dediğimiz şey insanoğlunun yaşadığı evrende kaldığı zamandır.

İlgili>>  Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi Nedir?

Paralel Evren

Fizikçilerin ve teorik fizikçilerin ilgilendiği konu; Evrende hiç bir bilginin yok olmadığı evrenin ilk baştan yazılmış bir bilginin var olduğu söyleniyor. Paralel evrene örnek verecek olursak bir kitabın sayfaları gibi ama birbirine temas etmiyor. Parelel evrende işte böyle katman katma duruyor ama birbirine değmiyor. Geçmiş boyut gelecek boyut var bu katlar arasında geçiş becerisinde olanlar geçebiliyor. Bunu bize söyleyen matematik kurallarıdır.

Bilimde en çok konuşulan olay otistikler, bakıyorsunuz görsel hafızası süper ama elbise çıkarmayı bilmiyor. Bu gibi insanların beyninde paralel bilinçmi var acana sorusunu akıllara getiriyor. Bu bilinç holografik bir bilinç mi. Holografik evrende bilgiler kaydedilirken dalgacık şeklinde kaydediliyor. Acaba beynimizde böyle bir kayıt şekli mi var. Böyle bir durumda insanın beynindeki bilgileri flash belleğe kayıt edebilimiyiz. Bu gelecek zamanda olacak mı. Böyle olursa bir insanı yönetebilecek hale geliyoruz. Şu anda böyle bir şey mümkün değil ama araştırılıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç