Yunanistan’da zafer Syriza’nın


Yunanistan’da yapılan erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon Syriza büyük zafer kazandı. Doç. Dr. Bestami Bilgiç Yunanistan’ın bu seçimi değerlendirdi.

Yunanistan’ın bundan sonraki işi çok kolay değil , yaşlı bir nufüsa sahip 10 milyonluk bir ülke. Çok üreten, üretilmiş mamül ürünlerini yurt dışına satan bir ekonomisi yok. Tarım ve turizm gibi gelir kaynakları var.

Yunanistanda insanların çok büyük bir kesmi devlet dairelerinde çalışıyordu. Bir sürü insan işten çıkarıldı. Syriza iktira gelmesi bu sebepten dolayı. İnsanlar bu sefer bir sol partiyi denemek istedi. Radikal bir sol partisi gelmesi ise yeni bir durum. Avrupa birliği ile sert resleşmelerin olmasını zannetmiyorum. AB’siz Yunanistan ayağa kalkamaz.

Yunanistan’ın toplumsal iyileşmesi 1985 te olmuştur bu yılda AB ye girilmiştir. AB’ye girmesi Yunanistan’ın ekonomisini iyileştiren en büyük gelişmedir. Bundan sonraki süreçte AB’den kopacağını zannetmiyorum, doğrudan üretim sanayisi olmadığı için işi biraz zor muhtemelen pazarlık yapacaklardır. IMf ile pazarlık yoluna girebilir.

İlgili>>  Türkiye solu VS Yunanistan solu

Yunanistan 10 milyonluk bir ülke dünya ekonomisinde önemli bir paya sahip değil. Yunanistanın ayhağa kalkaması AB’nin de içinde bulduğu durumdan kurtulması lazım. Yunanistan ekonomisinde dış faktörlerinde önemi büyük.

Yunanistan İçişleri Bakanlığı, yüzde 65,14’ü sayılan oylarla oluşan sonuçları açıkladı:

Syriza % 36,5 (150 milletvekili)

Yeni Demokrasi % 27,7 (76 milletvekili)

Altın Şafak % 6.3% (17 milletvekili)

Po Tami % 5.9 (16 milletvekili)

Komünist Parti % 5.6 (15 milletvekili)

PASOK % 4,8 (13 milletvekili)

Bağımsız Yunanlar % 4,7 (13 milletvekili)

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç