Yoksunluk – Çekilme Sendromu


 

 

Bağımlılık yapan beyinde etkili yani psikotrop denilen maddeleri sürekli ve yoğun kullanan insanlar bunu aniden keserler ise ağır bir tablo ile karşılaşabilirler.

Yoksunluk tablosu hem biyolojik hem de psikolojik belirtiler ile karşımıza çıkar. Beyni bir yay gibi düşünün üzerinde bir ağırlık duruyor siz o ağırlığı birden alırsanız nasıl yay tepki verirse beyinde sürekli maruz kaldığı maddeden uzaklaşırsa ağır bir tepki verebilir.

Yoksunluğun biyolojik belirtileri daha çok istemsiz yani otonom sinir sistemini ilgilendirir. Çarpıntı, terleme, tansiyon değişiklikleri, kas ağrısı ve baş ağrısı olarak kendini göstermektedir.

Alkolün ağır çekilmesi Delirium Tremens denilen çok ağır bazen ölüm ile sonuçlanabilen bir yoksunluk tablosunda tetiklemesi özelliğidir. Bu özelliğinden ötürü yoğun alkol içenler doktor kontrolü olmadan birden kesilmesi önerilmez.

Yoksunluğun psikolojik boyutu ise maddenin bireyde yarattığı subjektif yaşantıların ansızın durması ile ortaya çıkan boşluk durması ile başlar. bunaltı, konsantre bozukluğu, insanlardan uzaklaşma, huzursuzluk, anksiyete, üretkenlikteki kayıplar karşımıza çıkar. Yoksunluk belirtileri kendiliğinden bir hafta veya 10 gün içerisinde düzelir, tedavi ile bu süreç daha da kısalır.

Yoksunluk belirtilerinin şiddeti bağımlılık hastalarının ağırlığını gösteren tek şikayet değildir. İnsanlar çoğu kez madde almadığımda, alkol almadığımda kendi durumlarını inkar yoluna yönelebilirler. Bağımlılıkta ya da alkol bağımlılığında insanın klinik tablosunun ağırlığını belirleyen bir çok başka işaret vardır. Tedavide yoksunluk belirtileri ile beraber bütün bu unsurların incelenmesi ve bireye göre uygun bir tedavi planının işbirliği içerisinde yapılması etkili olacaktır.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç