Yerli Otomobil Projesi


fikri ışıkBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobili projesini açıkladı.

Otomobil tamamen yerli mi olacak?

Şöyle bir anlayış artık çağ dışı bir anlayış, biz her şeyi burada yapacağız daha sonra satacağız demek çağ dışı bir anlayış. Türkiye‘de emeği değerlendiriyoruz da zamanı değerlendirmeyi bilmiyoruz. Zamanı değerlendirmek için dünya çapındaki bir şirket ile anlaşma yaptık, teknolojiyi birlikte geliştireceğiz ve onların birikimlerini kullanacağız, Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok.

Birileri otomobil yerli değil diyor diyor hayır bu yapılan otomobil yerli olacak ve bu yerli bir marka olacak, Türk markası olacak.

Başbakanımız yerli bölgesel jetin lansmanını yaptı, 74 yıl sonra hayal gerçekleşiyor. 55 yıl sonra da devrim otomobilinin o ülkemizde oluşturduğu rüyayı gerçeğe dönüştürüyoruz. Burada hiç zaman kaybına tahammülümüz yok. Dünya otomotivde bir faz değişimi yaşıyor. Bu devlet projesinde yürüyen bir proje, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı olarak zaman zaman insanlar geliyor bakanım ben motor yaptım diyor, proje var mı? protetef var mı? diye soruyorum yok diyorlar.

İlgili>>  Yerli Otomobil Cadillac BLS Çıktı!

Türkiye’in en önemli üç önceliğini birleştiren bir proje. İçten yanmalı motora yoğunlaşmıyoruz. Tamamen elektrik araç için dünyanın 10 yıla ihtiyacı var. Elektirikli araca yoğunlaştık, İstanbul’da yaşıyorsunuz, İstanbul’da günlük yapılan kilometre 25 kilometredir, eğer siz İstanbul’da bu yerli araç ile bir ay gezerseniz günde 80 kilometreye kadar güvenle gezebileceksiniz ve günlük 3 Tl’lik şarz bedeli ile. Ama ihtiyacınız oldu Kocaeline ya da Ankara’ya geleceksiniz, 80 km sonra arabayı şarz etme şansınız yok. Ya da şehirlerarası araba almakta mümkün değil, biz 80 km güvenle gidebileceğiniz sonra batarya zayıfladığında arkada bir jeneratör olacak ve 15 dakika sonra şarz edildiği zaman yolunuza devam ediyorsunuz. Arkadaki jenaratör ise benzinli olabilir. Bunun adı menzili uzatılmış elektrikli araçtır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç