Yeni dünya düzeninde Türkiye’nin yeri


yiğit bulutCumhurbaşkanı başdanışmanı Yiğit Bulut, yeni dünya düzeninde Türkiye’nin rolünü değerlendirdi.

Yeni bir dünya düzeni var artık kesin tanımlar ile insanları yönlendiren tavırlarla konuşamayız. Yeni dünya düzeninde yine Amerika güçlü olacaktır, Amerikan doları güçlenecektir ama Avrupa ile ilgili soru işaretlerim her zaman vardır. Bunu 15 yıldır söylüyorum. Önümüzdeki süreçte küresel dünyayı analiz ederken yeni dünya düzenindeki ülkeleri doğru analiz edebiliyor musunuz? en önemlisi ise fiyatlamayı diyalektik kurgular yani fiyatları karşıt unsurlar kurar.

2023’lerden sonra ortay çıkacak dünyada yeni diyalektiği iyi tahmin etmek gereklidir. Amerika kıtasının süper güç olarak devam ettiği, Türkiye Rusya çevresinde yeni bir güç oluşturduğu, Hindistan, Çin, Japonya’ya kadar uzanan yeni bir kuşağın ortaya çıktığı dünya düzenini kurgulayabiliyor musunuz? ama hala hayal dünyasındaysanız, hala çocuğum İtalyanca öğrensin, İspanya kursuna gitsin çocuğum diyorsanız yeni dünya düzenini anlamamışsınız demektir.

İlgili>>  Türkiye'yi Çaresiz Bırakmaya Çalışıyorlar

Yeni dünya düzeninde çocuk yetiştirmek isteyenlere önerim, yeni dünya düzeninde çocuklarınıza Fransızca, İtalyanca, İspanya öğreterek iş yapamazsınız. Ama yeni dünya düzeninde Arapça, Rusya, İngilizce ve Türkçe konuşacaksınız, bu dilleri konuşacak çocukları yetiştirmeliyiz. Rusya, Çince, Türkçe bilen çocuklar yeni üretim bölümünde iş yapan çocuklar, diplomasiye katılan çocuklar olacaktır.

Tüm bunları dikkate aldığınızda şirketiniz stratejisini çok doğru kurgulamanız gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti devleti Osmanlı İmparatorluğunun bakiyesidir, bu coğrafya bütün bileşenleri ile ayağa kalkacaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç