Yeni doğan sarılığı nedir?


bebek-18

 

Yeni doğan sarılık, sarılık yapan vücuttaki maddenin kanda yavaş yavaş yükselmesiyle oluşuyor. Genelde bebeğin 2. 3. gününde başlıyor. Sarılık yapan maddeyi bebek karaciğeri ile atamadığı içi sarılık maddesi bebekte yükseliyor ve aile tarafından fark edilecek seviyeye geliyor.

Bir hafta sonunda pik yapıyor. Geçici bir süreçtir ve karaciğerdeki enzim aktivitesi arttığında bebek iyi beslendiğinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Çok küçük bir kısmı tedaviye ihtiyaç duymaktadır.

Yeni doğanların bütün sistemleri doğumdan sonra gelişmeye devam ettiği gibi kan beyin bariyeri denilen sistemde gelişmeye devam ediyor. Kan beyin bariyeri, kandaki zararlı maddeleri beyinden mümkün olduğunca uzak tutmak üzerine çalışır. Kan beyin bariyeri yeterli işlemi göremediği zaman bazı beyin dokusuna yerleşebilir bu da uzun vadede istenmeyen sorunlara neden olabiliyor. Bilorobin kanda çok yüksek seviyelere ulaşırsa beyine geçerek bebekte bir takım hasarlara neden olabilir. Bu hasarlanmadan olmadan önce bebeğin hemen tedavi edilmesi gerekir. Tedavide daha çok fototerapi denilen, florasan ışıklara benzeyen lambalar ile bebeğin cildindeki bilorobilinin uzaklaştırılması sağlanır.

Anne sütünün kesilmesine gerek yoktur. Çok yüksek değerlere ulaşmadığı müddetçe bebekte zararlı bir etkiye neden olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in