Yeni Bir Dünya Mı Kuruluyor?


Yaşar HacısalihoğluProf. Dr. Yaşar Hacısalioğlu / Yeni Yüzyıl Üniv. Rektör Yard. İsrail DAEŞ ilişkisini ve Ortadoğu’da ki yeni oluşumları değerlendirdi.

Terör örgütleri üç unsur ayakta tutar, bunlar insan para ve silahtır. Bu üçününde sınır aşma kabiliyeti ancak devletlerin iradeleri ile mümkündür. Dolayısıyla DEAŞ yeni terör örgütlerinin konumlandığı dönemde çok özellikli bir yapısıyla ayakta.

Suriye artık Suriye olmaktan çıktı

Tunusta başlayan seyyar satıcının kendisini yakması ile ateşlenen şey yeni dünya düzeni mi? değil mi? bilememekteyiz. Aslında yeni bir arayışın isyanın dışa vurumuydu. Baskıcı yönetimlere verilen yaşamak istemiyoruzun mesajıydı.

Bir anda Suriye’deki hava da değişmeye başladı. Babadan oğula geçen o baskıcı rejim bütün muhalifleri bir arada tutuyordu. Tam böyle bir dönemde bir örgüt sahne aldı. DAEŞ Rakka’yı elde etti. PYD diye bir oluşumu daha çok duymaya başladık yani Suriye artık Suriye olmaktan çıktı ve bu gelişmeler de Esad’ın da işine yaradı. Esad benim mücadelem halkıma karşı değil teröre karşıdır dedi.

Bildiğimiz şeytan bilmediğimiz şeytandan iyidir

Bildiğimiz şeytan bilmediğimiz şeytandan iyidir diye bir laf vardır. Terörü sadece kriminal düzeyde tutarsanız yine bütün stratejik bağlamından koparsınız. Bir enerji, stratejik, ekonomik, politik kavramdır. İçinde bulunduğumuz dönemde küreselleşme gitmiş yerine yerelleşme başlamış gibi bir durum var. Aslında düzensizlik içerisinde debelenen bir dünyadayız ve yerine hiçbir şey konamadı.

İlgili>>  ABD'den Esed'le anlaşma sinyali

Yeni dönemde coğrafyalarda mazlum üretmeye devam ediyor. İngiltere’nin soğuk savaşın bloglu yapısının çöktüğünün anlamayanlara cevap niteliğindedir. Yeni dönemde blog dayanışması felan yok.

Uluslarası sistem düzensizliğe evrilmiş durumda

Her ülke kendi çıkarını maksimize etme çabası üzerinde. Yeni dönemde ittifaklar yine önemlidir ama ittifakların içerisine girerek birbirini kontrol etme dönemidir. İttifaklar üzerinden bir blogları tarif etmek yanıltıcıdır, kısa alan paslanmaları öne çıkmıştır. Rusya’nın Suriye’deki varlığından bile ABD bir çıkar devşirmeye çalıştı. Dolayısıyla bu yeni dönem böle bir dönemdir. Bu dönem sistemini tarif etmiyor ve giderek kendisini yok ediyor. Enerjisini tükettikçe değersizliğini artırıyor. Uluslararası sistem hakkı hukuku adaleti tüketiyor.

BM yapısının kurucu anlaşmasının ilk cümlesi dünya barışı ve güvenini sağlama ama bunu yaparken de ayrımcı olma. Bugüne kadar hangi mazlumun sorununu çözmektedir? dolayısıyla bu dönemde değersizlik girdabına değer yükleyecek aktörlerin de bir adım önde olacağı döneme geçiyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç