Yeni anayasayı Ak Parti ve HDP yapabilir


Vahap CoşkunDicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, 2015 Kasım ayı sonrası yeni anayasa sürecini değerlendirdi.

Ahmet Davutoğlu seçim öncesi yapmış olduğu bir mülakatta şu an kullandığımız darbe anayasası bir darbe anayasası, bu yasa ile yönetilmek bizim için bir utanç kaynağıdır demişti. Ben de aynı kanıdayım Türkiye’nin bir utancıdır. Bu anayasanın bir çok maddesi değiştirildi orjinal anayasadan çok farklı anayasa ama ruhunun halen ayakta olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor. Türkiye’nin yeni katılımcı anayasa yapması gerekiyor. 2007 – 2011 de parlamentoya giden partilerin topluma tahhütleri vardı, yeni anayasa yapacağız diye.

Partilerin sorumluluk alması gerekir

Yeni anayasayı 2015 ile 2019 arasında olağanüstü bir durum olmazsa 4 yıllık süre içerisinde Türkiye’nin yeni anayasa yapması partilerin sorumluluk üstlenmesi lazım.

2011′ yeni anayasa için önemli bir fırsat vardı. Dünyanın hiçbir yerinde bütün partilerin bir anayasa metni üzerinde mutabakat sağlamalarına imkan yoktur. Vatandaşlık maddesini yazacaksınız, HDP ile MHP’yi bir metin üzerinde uzlaştırma ihtimaliniz yoktur. Bu nedenle 4 partinin mutlak mutabakatı üzerindeki bir uzlaşma zaten işlemeyecek bir uzlaşmaydı. Bugün de yine 4 parti anlaşacak sonra anayasa yapacağız derlerse bu anayasayı parlamento yapmayacak anlamı çıkmaktadır.

İlgili>>  Ak Parti'nin Sonunu Pkk Getirecek

MHP

Yeni anayasa yaparken tavır gösteren baktığımızda MHP hem seçim öncesi hem seçim sonrası bu tür bir çalışmanın içerisinde yer almayacağını açık bir şekilde söyledi.

CHP

CHP eğer başkanlık rejimini getirirseniz bizim sokağımızın önünden geçmeyin diyor. Bir kaç maddeye de karşı.

Ak Parti – HDP

2011 parlamentosuyla da şu andaki parlamento da yeni bir anayasa yapmaya yakın partinin Ak Parti ve HDP olduğunu düşünüyorum. Eğer bu iki parti kendi aralarında ittifak kurarsa yeni anayasa yazılabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç