Yeni adaylar Türkiye’nin ilerlemesine yardımcı olacak kişilerdir


ergün yıldırımSosyolog Prof. Dr. Ergün Yıldırım, açıklanan milletvekili adaylarının sorumlulukları hakkında bilgi verdi.

Ak Parti sonuna kadar aday isimlerini açıklaması önemli bir şey. Ak Parti Türkiye’yi 14 senedir yönetiyor ve önümüzdeki seçimlerden sonrada yönetecek aktör olarak gözüküyor. Yeni dönemde iktidara yönetenler kimler olacak bu önemli bir mevzu. Bu sadece iktidarın kendi siyasi bünyesi ile sınırlı olan bir mesele değil. Dünyanın ve bölgenin küresel krizler ve değişmeler var. Türkiye’nin zenginleşmesi, gelişmesi antenlerinin daha fazla dünyaya açılması var. Bütün bunlar içerisinde aday olarak öne çıkan adaylar bu bahsettiğimiz bölgedeki dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerle bir bütünsellik arz ediyor mu etmiyor mu? yeni Türkiye dediğimiz şey budur.

Dinamik ve gelişen bir toplum, kendisini reformize eden bir toplum, sorunlarını çözmek için cesur adımlar atan bir toplum var. Bu riski alacak donanıma sahip, organizasyon yeteneği olan, girişimde insanlarınların olup olmaması önemlidir. Böyle bakmamız gerekiyor. Ak Parti ve diğerlerine. Muhalefette önemli sonuçta. Bir iktidarı daha zevkle dinamikle çalıştıracak olan iyi bir muhalefettir. Dolayısıyla elbete muhalefette bahsettiğimiz vasıflara sahip olan kişileri aday göstermesi ve onlarla temsil edilmesi çok önemli. Mesele vekil olup olmama meselesi değil. Mesele bu hareketin içerisinde ileriye taşımaktır.

İlgili>>  Tsk Yasa Tasarısına Karşı Mı Çıkıyor

Siyasi teşkilatın içerisinden onun diline onun özelliklerine adapte olması da önemli. Eğer bu camianın içerisinden kopuksa ve sadece özel bir takım vasıflar taşıyor veya bütün bu bahsettiğimiz hareketin sosyolojisinden kopuk olarak adaylar önümüze sürülüyor ise bu doğru bir şey değildir. Siyasi partileri ile bütünleşen adaylar oradaki çalışma ortak bir ruh ile zevk ile şevk ile daha iyi bir çalışma ortaya koyar ve faydalı bir çalışma ortaya koyar. Bu açıdan bakmak gerekli bence bu çok önemli.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç