Yemen’de Neler Oluyor


ergün dilerİran destekli operasyon’da 10 ülkenin desteğini alan Suudi Arabistan bomba yağdırdı. Mısır savaş gemilerini destek amaçlı yollarken Türkiye ise resmi desteğini açıkladı. Yemen’deki karışıklığı ve kargaşayı Gazeteci Yazar Ergün Diler yorumladı.

Neden Yemen?

Bölgeyi derinden etkileyecek bir hadise ile karşı karşıyayız, burada temel olan şeyi bilmek için tepeden bakmayı bilmek lazım. Biri bir şey yapıyor biri diyor ki Yemen’e gireceğiz, burada herkese dokunuluyor bir tek İsrail’e dokunulmuyor. Bölgede bir güç İran’ı dağıtmak istiyor. 11 eylül saldırılarından sonra Abd iki yere girdi, Afganistan’a ve Irak’a. İki yere indi tutunamadı çekildi. İran ve İran’ın arkasındaki güçler ise Yemen’e giriyor. Yemen’den hemen karşıya boğaz köprüsü yapılmak isteniyor. Önce burası alınacak şiilere verilecek. Daha sonra burayı alan güç köprüden karşıya geçecek ve Afrika kıtasındaki savaş olabildiğince hızla sürecek. Bunun yansımaları, içinde bulunduğumuz coğrafyanın etkilenmesine sebep olacak.

Birileri Türkiye’nin de içinde bulduğu grubu Afrika’dan çıkarmak istiyor. Bütün dünya dururken sadece Ortadoğu’da karışıklık var bunun nedeni ise petrol. Abd müslüman olmayanlarla bu işlerin çözülemeyeceğini anladı. Afganistan’a gitti Irak’a gitti yapamadı. Abd partnere ihtiyaç duyuyor. Bütün mücadele enerji koridorunun kontrolü ve enerjiyi kontrol altına almak.

İlgili>>  Ortadoğu'da Din Savaşları

Işid’i yok etmek için bir şey yapmıyorlar

Işid Suriye’de yeşerdi Irak ile Suriye arasında İngiltere’den daha büyük bir toprağa sahip. Koalisyon güçleri Işid’i bombalamıyor. Işid’in gideceği yerleri bombalıyor, sınır çiziliyor. Işid’i yok edece bomba atılmıyor, bombalar ile Işid’e harita çiziyorlar. Bölgede Işid yürürken karşısında dikilen bir ordu vb yok. Sadece İran var.

Türkiye Tayyip Erdoğan’dan aldığı siyasi güçle kürt sorununu çözdü. Bölgede kürt sadece Türkiye’de yok ama bölgenin her yerinde var. Birinci dünya savaşından sonra çizilen sınırlar yapay. Şimdi Abd ve Rusya, Türkiye bunun böyle olmayacağını biliyor. Sen buraya museviyi, hristiyanı sokarsan olmaz. Onun bu bölgeyi Türkiye’yi sokmazsan yol alamazsın.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç