Yemen Operasyonu İran’ın Etkisini Azaltmak İçin Yapıldı


Mehmet ŞahinStratejik Düşünme Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç Mehmet Şahin, Yemen yapılan operasyon ve Ankara’nın Tahran ile arasının bozulmasını değerlendirdi.

Yemen’deki 10 arap ülkesindeki Suudi Arabistan’ın liderliğinde operasyonun sadece Yemen ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Suriye’yi, Irak’ı ilgilendiren sonuçlar olacaktır. Sadece Yemen’i düşünürsek Türkiye’nin tavrını anlayamabiliriz. Bu operasyonun İran’ın etkisini azaltmak için yapıldığını söyleyebiliriz. İran lehine bir durum vardı o topraklarda, İran’ın artan bir etkisi vardı. Aynı süreçte nükleer program çerçevesinde İran bunun kendinin önünü açıldığını ve bunu maksimum şekilde kullanmaya yönelik bir strateji takip etti.

Sadece Yemen’e yönelik bir operasyon değildir, son dönemde özellikle bölgedeki artan gücünü kendi lehine dengeyi göstermekten hiç çekilmedi hatta bunu Kasım Süleymani’nin tikritte verdiği resimleri göz önünde bulundurduğumuzda bu daha net bir şekilde anlaşılır.

Lübnan’daki Hizbullah yapılanmasın benzer örgütlenmelerle İran Ortadoğu’da devletleri başarısız devlet olmaya ittiğini görüyoruz. Hizbullah örneğini göz önünde bulundurduğumuzda yürütülen şii milisler adlandırılan grupları örgütlemesi çok belirgin anlamda Türkiye’yi rahatsız etti diğer arap ülkelerinin de olduğu gibi. Buna benzer bir hareketin Yemen’de olduğunu gördük. Ensarullah örgütünün bir anlamda Hizbullah benzeri bir örgütün ortaya çıktığını görüyoruz. Ortadoğu’yu ciddi bir şekilde çıkmaza sokar. Türkiye Yemen’deki rolüne değil, İran’ın bölgede artan ve hissettiren, bunu çekinmeyen İran’ın rolüne tepki olarak Türkiye karşı çıktı. Bunu Yemen üzerinden söylemesi acaba Türkiye’in Yemen’den çıkarı olabilir mi sorusunu gündeme getirdi ama bölgenin tamamını ilgilendirerek ve gelişmeleri göz önünde bulundurarak Türkiye’nin açıklama yaptığını düşünüyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç