Yecüc ve Mecüc Gelecek Mi ?


 

caner taslamanProf. Dr. Caner Taslaman, Yecüc ve Mecüc’ün dünyaya ne zaman geleceği hakkında bilgi verdi.

Hadislerde, uydurma olarak düşündüğümüz müthiş bir malzeme var. Bu malzemeye karşılık iki tane ifade var ki bunlar kıyamet alametleri başlığı altında incelenmiş. Kuran’da Yecüc Mecüc ile ilgili geçen ifadeler iki kere kullanılmış.  Hadislerde ise onlar üç sınıftır, en büyüğü büyük ağaç gibidir. İkinci sınıf dört aşınlık uzunlu ve dört arşın genişliktedir. Üçüncü sınıf kulaklarından birisini yatak yapıp üçüncüsünü yorgan yaparlar gibi ifadeler var.

Diğer taraftan toprağın altında bir takım insanlar Yecüc Mecüc şu anda toprağı deliyorlar ve kıyamete yakın çıkacaklar diye bir rivayette bulunmakta.

Bazı hadislerde geçen ifadeler ile Kuran’da geçen ifadeleri ayırt ederek başlamak lazım. Bizim güvenimizi koyabileceğimi şey Kuran, Peygamberimizin evrenin sonunu bilmediği Kuran’da defalarca vurgulanmıştır. “Sanki sen biliyor musun?” gibi ifadeler Kuran’da geçiyor. Buna karşılık Peygamberimizin bu bilmediği saatin ayrıca alametlerini söyleyip 40 yıl elli yıl sonra olacağını söyledi demesi mümkün değil. Bizim kanaatimiz Yahudi ve Hristiyan hikayelerinden ya da manipüle yapma isteğinden ya da kendi düşmanını deccal olarak göstermek isteyen insanlar tarafından bazı şeyler üretilmiştir. Deccal diye bir şey Kuran’da hiç yoktur. Deccal ifadesi Hristiyanlardan geçtiği kanaatindeyiz. Yecüc ve Mecüc kısmı ise Kuran’da geçiyor.

İlgili>>  Hristiyanlardan TV kanalı

 

Yecüc Mecüc geldi mi? gelecek mi?

Bunlar kıyamet alametidir deniliyor fakat bu başlıkla incelenenler Yecüc Mecüc diye bir kavram var. Yecüc Mecüc şahıs mıdır, bir şeyi mi tesis ediyor gibi tartışmalar olmuş. Ama genelde somut bir kavim gibi görmek daha mantıklı. Embiya Suresinde “Nihayet ye’cüc ve me’cüc’ün önü açıldığı zaman her tepeden akın ederler”. “Hak olan vaad yaklaşmıştır” Bu ifadeler bitmiş olay için kast edilebilir mi bilmiyorum ama bu ifadeden ben ileri de olacak gibi anlıyorum ama böyle bir iddiam yok. Kuran’da geçen malzeme bu kadar, bunu bu ifadelerinde içerisinde anlamamız lazım.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç