Yazar Olabilmek İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?


 

Hiçbir sanatçı doğuştan sanatçı olarak doğmamıştır. Zaman içerisinde kendi eğilimi keşfetme ve keşfettiği şeylerin üzerinde de çaba göstermiş ve çalışmıştır. Yetenek dediğimiz şey yüzde 10 ise geri kalan çalışmaktır.

Kendinizi keşfedin

İnsanın önce kendisinin keşfetmesi lazım. Ben yazı yazmak mı istiyorum peki yazmak istiyorsam yazıda eğilimim nedir? iyi bir okur muyum? gözlemci miyim? doğayı ve toplumu iyi okuyabiliyor muyum? ve bir derdim var mı? diye sorulduğunda ve bütün bunları bir araya getirdiğinizde ortaya çıkan sonuç sizi gösterir. Tek başına sıkı bir okur olmakta sizi yazar yapmaz.

Sürekli yazın

Tek başına iyi okur olmak iyi bir şey ama o okurluğun yanında başka şeyleri de yapmak gerekiyor, o şeylerin ne olduğu da insan kendini keşfederek kuruyor. Sürekli yazmak geliştiren bir şeydir, bir ressamı düşünün atölyesinde yüzlerce eksiz yapar ama sonuçta bir tablo çıkar ama hemen oturup bir tabloyu yapmaz. Yazı da böyle bir şeydir.

Gözlem yapın ve hayatı iyi okuyun

Her yazarın bir buz dağı kütlesi olması gerekir, buz dağının altındakiler yazarın bilmesi gerekenlerdir, üstündekilerde okura iletmesi gerekenlerdir. Buz dağının altında bir şey yok ise üzerinde çok bir şey olmaz. Yaşam deneyimi, gözlem, okuma, gezme, görme, yaşama, etkilenme, karşılaşmalar bütün bunlar yazarların beslendikleri şeylerdir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç