Yaşlılıkta Depresyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


 

İnsan ömrü uzuyor ve sağlık hizmetlerindeki iyileşme insanların daha uzun yaşamasına imkan sağladı. Bununla beraber yaşlılardaki sağlık problemleride özel bir ilgi alanı haline geldi. Bunların başında da yaşlıdaki depresyon konusu gelmektedir.

Yaşlılık bir takım kabuller ile giden bir durumdur. Yaşlı insanlar kabuğuna çekilir, kronik hastalıkları vardır. Kalp ağrıları, şeker hastalığı, romatizma gibi hastalıkları olmaktadır. Bu insanlar zaten yavaşlarlar Bunlarda zaten hayattan keyif alamazlar. Tüm bunlar büyük bir tuzaktır. Tüm bu sayılan belirtiler, yaşlılarda sinsi bir şekilde gelişen ve tedavi edilmemiş bir hastalıktır, depresyon.

Yaşlılar duygularını ifade edemiyorlar, coşku, sevinç gibi duygularını daha az anlatıyorlar, bu gibi duyguları dışa vuramama depresyona yol açabilir. Yaşça ileri insanlar için depresyon sadece depresyonda demek değildir. Çünkü bu insanların büyük olasılıkla kronik sağlık sorunları vardır. Depresyonu olan yaşlı insanlar bir takım sağlık problemlerini de artmış bir risk ile karşı karşıya kalıyorlar. Özellikle de kalp hastalıkları, depresyonu olan insanların kalp krizi geçirme ihtimali altta yatan kroner kalp hastalığı var ise kalbe bağlı ölüm olayları veya tıbbi açıdan diğer bir çok problemler ortaya çıkabiliyor. Bu bakımdan yaşlı için depresyon aynı zamanda baya bir tıbbi, biyolojik problemdir.

İlgili>>  Mevsimsel Depresyon Nedir?

Depresyona giren yaşlı kendine bakmak, sağlık için gerekli tektikleri yaptırmak, ilaçlarını almak gibi gerekli faaliyetlerden de uzaklaştığı için genel durumu gitgide daha da kötüleşebilir. Yaşlılıkta unutkanlık doğal kabul edilmektedir. Bir miktar hafıza zorlukları olabilir. Ama daha ciddi bunama rahatsızlığı dışında bile insanlar unutkanlık yaşıyorlar. Eğer ki yaşlı insanın depresyon rahatsızlığı var ise bu insanların hayata karşı ilgileri azaldığı için olup biteni kaydedemiyorlar. Diğer insanların hayatlarına ilgi göstermiyorlar, memleket olaylarına ilgi göstermiyorlar ve unutkanlıkları daha da artıyor. Buna yalancı bunama denmektedir.Çünkü bu insanların çökkünlüğe bağlı ilgisizlikleri düzelirse zihinsel faaliyetleri de daha iyi hale gelecektir.

Yaşlılar sıkça uyku problemlerinden yakınmaktadır, kronik uyku sorunları depresyona yol açtığı gibi depresyonun bir başka belirtisi de uykuda bozulmadır. Sürekli uyku problemlerinden yakınan yaşlılar bazen fark edilmemiş bir depresyonun etkisinde olabilirler. Yaşlılar depresyona sıkça girerler, ne yazık ki az fark edilirler.

Yaşlıların depresyona girmesinde en önemli risk faktörü giderek azalan ilişki faktörü, birinci derecede sevdiklerinin kaybı, işten güçten uzaklaşmak, yalnız olmak gibi durumlar depresyona zemin hazırlar. Yaşlılarda depresyon fark edildiğinde çok iyi tedavi edilebilir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç