Yasalar kim için


mehmet karlıGalatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Karlı yasalar kim için çıkıyor ve kime yarar sağlıyor sorusunu yanıtladı.

Kanunlar belli bir elit kesimin yararına

Hükümetin kendini koruması için kanun çıkaramaz. Makul şüphesi yasası için arama için makul şüphenin yeterli olduğu getirildi. Aynı hükümet şubat ayında, 17 aralık soruşturmaları başladığı için, kendi yolsuzluklarının üzerine gidildiği için, aynı konunu somut şüphe olarak kanunu değiştirmiştir. Neden 17 aralıktaki soruşturmaları engellemek için. Bütün tutuklama kararları AK Parti’nin seçtiği kişilerce yapıldı. Bütün bu operasyon başarı ile bittikten sonra makul şüpheli yasası geri geldi.

Açık bir şekilde ilkesizlik örneğidir, kanun çıkarırken tamamen belli bir yönetici elitinin bakın Akp demiyorum. O partiyi yöneten ve o partiyi yönetmek için belirli bir kar sağlayan yönetici elitini korumak için çıkarılmıştır.

Yasalar polis devletini korumaya yönelik

Çıkarılacak iç güvenlik kanunu da hükümetin kendini korumya, oluşturmuş olduğu polis devletini korumaya yönelik getirdiği tedbirlerdir.

Türkiye’de sokak siyasetini iyi görmediği, halkın sokakatan ürktüğünü görüyoruz. İnsanlar keyiflerinden be bu gün sokağı çıkıyım diye sokağa çıkmıyor. Halk vekil seçiyor, seçtiği vekil mecliste konuşurken dayak yiyor. Gündemi okuyayım diyor, gündeme dair yazı yazan gazeteciler ya hapse atılıyor, ya da işinden atılıyor. Can Dündar yeni ifadeye çağırıldı. Yüzden fazla gazeteci işini kaybetti. Bari diyor internette gideyim görüşlerimi dile getireyim, bakıyorsunuz Twitter kapalı, Youtube kapalı. Geçtiğimiz sene 160 tane haber yasağı getirildi. Konuşamıyorum neden bu konuda yasak kararı var.

İlgili>>  Saray için "Devlet Sırrı" yasası geliyor

İnsanlar kendilerini ifade ederse ceza alıyor

Bağımsız kanallara gelen cezaları bakarsanız rakamların ne kadar caydırıcı olduğu görürsünüz. İnternet yasaklanıyor kişiler attığı twitten sorgulanıyor. Bazı kişiler hakaretten dolayı, Cumhurbaşkanı’na hakaretten 3 kişi tutuklu yargılanıyor. Bunun gibi ifade özgürlüğünü yok eden bir sürü uygulama var.

İnsanlar konuşamıyor, kendisi konuşamıyor, internette konuşamıyor, bu kadar baskı varken bu insanlar başka ne yapabilir. Sokağa çıktılar şiddeti yarattılar diyorlar, hep direnme, yakma ve yıkma ile anılıyor sokaka. Devletin algısı sokağa çıkanı anarşist ilan etti.

İnsanlar gezide sokağa çıktılar, hiç biri elinde silahla çıkmadı, hepsi elinde taşlarla çıkmadı. Asıl olayları büyüten devletti. Devlet gaz fişeği sıktı, çadırları ateşe verdi. Devlet şiddeti ateşledi. Şiddeti başlatan devletti ve insanlar meşru müdafaa ile kendini savundu. Türkiye’de şiddeti doğuran en büyük faktör devletin tutumudur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç