Yargıda tahliye krizinde gün gün neler yaşandı


tahliye.gif

Süreç 25 Nisan’da başladı, tutuklu polislerin avukatlarının geçen hafta 10 sulh ceza mahkemesi hakimi için yaptığı reddi hakim taleplerini kabul eden İstanbul 29. asliye ceza mahkemesi tahliye taleplerinin değerlendirilmesi için dosyayı 32. asliye ceza mahkemesine gönderdi. Talepler önüne gelen mahkeme, savcılıktan şüphelilerle ilgili dosyayı istedi. Ancak savcılık yetki sulh ceza hakimliğinde diyerek dosyaları göndermedi.

32. asliye ceza mahkemesi dosyaları dosyaları alamamasına rağmen 76 kişi hakkında tahliye kararı verdiği. Tam o dakikalarda Çağlayan Adliyesinde Uyap sisteminin kapatıldığı ve mahkeme kararlarının cezaevi yönetimine ulaşmasının engellendiği öne sürüldü.

Aynı anlarda İstanbul 10. sulh ceza hakimliği yetkinin kendisinde olduğu belirterek tahliye kararlarının uygulanmaması için silivri ceza evine bir yazı gönderdi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’da yazılı bir açıklama yaparak 32. asliye ceza mahkemesinin yetkisiz ve görevsiz aldığı kararlarının geçersiz ve hükümsüz olduğunu söyledi.

Bu gelişmelerin ardından tahliye çıkması sıcak saatler devam etti. Kararında ısrarcı olan 32. asliye mahkemesi tahliyelerin gerçekleşmesi için dosyayı infaz savcılığına geri gönderdi. 29. asliye ceza mahkemesini de aldığı reddi hakim kararlarını yok hükmünde sayan 10. sulh ceza hakimliğinin kararının yok hükmünde olduğun duyurdu.

Hsyk müfettişleri görevden alınması istediği 3 asliye ceza hakimini açığa aldı. Sıcak hafta sonunun kısa özeti böyle. Bir de tarafların tezi var.

Tahlillere karşı çıkanlar asliye ceza mahkemelerinin soruşturma evresine mücadele edemeyeceklerini yetkinin sulh ceza hakimliklerinde olduğunu savunuyor. Karşı taraf ise bu krizdeki nüansa dikkat çekiyor. Şüphelilerin avukatlarının 10 sulh ceza mahkemesi hakimlerinin devre dışı kaldığını bu kararları bir üst mahkeme olan asliye hukukun vereceğini öne sürüyorlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in