Yargı, kendisini milli iradenin temsilcisi olarak gören insanları sınırlandırmak için vardır


 

emre kongerToplumbilimci Emre Kongar, başkanlık sistemi gelirse yargının rolünün ne olacağı hakkında bilgi verdi.

Oy alan her partinin istediğini yapma hakkı yoktur

Türkiye’de maalesef demokrasi sağ partiler tarafından bilerek yanlış uygulanıyor. Demokrasiye milli irade diyorlar oy alınca her dediğimi yaparım diyorlar. Demokrasinin temel özelliği insan hak ve özgürlüğünün dokunulmazlığıdır. Hiç bir iktidar ifade, medya özelliğini zedeleyemez. Milli irade, ne kadar siyasi görüş var ise onların hepsi milli iradenin içerisindedir. Bir de oy alan her partinin istediğini yapma hakkı yok, bunun için Anayasa Mahkemesi vardır.

Anayasa Mahkeme seçilmiş iktidarların demokrasiyi istismar etmesin diye kurulmuştur. Eğer siz başkanlık rejimini yargıyı aşmak için kullanıyorsanız bunun adı başkanlık rejimi değildir. Asıl başkanlık rejiminde yargı başkan kadar güçlüdür.

İlgili>>  Türkiye normalleşiyor

Yargı denetimi olmayan başkanlık sistemi diktatörlüktür

Başbakan bütün devlet imkanlarını ile seçime girecek karşısındakiler ise onunla boy ölçmeye çalışacak. Şu anda bile Cumhurbaşkanı iktidar partisine destek çıkıyor. Seçim sisteminde kullanılan bilgisayar programda güvenli değil, uluslararası standarla uygulamalarla yeni bir sistem lazım.

Başkanlık rejimi Türkiye’de Erdoğan’ın savunduğu bir sistem değildir. Bütün yetkileri şuan zaten Erdoğan kullanıyor. En son Bank Asya hikayesinde, söyledi Bank Asya bitti. Başkanlığının bir özelliği daha var, bu sistem geldiğinde federasyon kuruluyor. Bir federatif sistem üzerine başkan gelir. Yargı rejiminin olmadı bir sistem tam bir diktatörlüktür.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç