Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?


 

Vücudun geniş yüzeyi yandı ise nemli bir beze sarıp doktora götürülmelidir.

Bilinç açık ise geniş yüzeyde yandı ise sıvı kaybını önlemek için bir litre suya bir çay kaşığı tuz, karbonat karıştırıp içirilirse çok daha iyi olur.

Bölgesel yanıklarda mutlaka soğutma işlemi yapılmalı. Musluktan akan su 20 dakika kadar su altında tutulmalıdır. Diğer türlü hala içeriye doğru yanmaya devam ettiği için derece daha da artacaktır. Hemen soğutma işlemi yapılması en idealdir.

İkinci derece yanıklarda içi su dolu kabarcıklar oluşur,

birinci dereceler hafiftir kızarıklar oluşur.

Asla çıkan kabarcıkları patlatmamak gereklidir, patlatırsak enfeksiyona, sıvı kaybına ve ağrı çekmesine sebep olabilir. O nedenle patlatmadan doktora götürmek gerekir.

Yanık üzerine salça, diş macunu, yoğurt süreriz, bu asla yapılmamalı. Yanık açık bir yaradır ve enfeksiyon riski yüksektir. Yanığa hiç bir şey sürülmemeli aynı zamanda yanıklarda iz bırakma da söz konusudur. Hiç bir şey sürmeden merhem gibi maddelerde sürdürmeden hemen doktora götürülmesi yeterlidir.

İlgili>>  Hayvan Isırmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

 

Yanıklarda ilk yardım

  • Yaralıyı ısı kaynağından uzaklaştırın.
  • Eğer kişinin kıyafetleri tutuşmuşsa, kaçmasını engelleyin. Yerde yuvarlanmasını sağlayarak ya da üzerine bir battaniye atarak alevleri söndürün.
  • Yanık bölgeyi ağrı geçene kadar ya da en az 10 dakika akan soğuk su altında tutun. Yanan bölgeyi hızla soğutmak son derece önemlidir ve cildin hasarını azaltır.
  • Yanan bölgede yüzük, bilezik ya da kolye varsa çıkartın.
  • Yanık alana dokunmayın. Su toplayan bölümleri kesinlikle patlatmayın.
  • Yanık alana merhem, diş macunu ya da yoğurt sürmeyin.
  • Yanık bölge soğuduktan sonra üzerine nemli bir bez ya da gazlı bez örtebilirsiniz. Yapışkanlı, tüylü ya da kuru bezler kullanmayın.
  • Yanan bölge 6 cm.’den genişse bir sağlık merkezine başvurun.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç