Yalan Psikolojisi Neden Yalan Söyleriz?


canten kayaİletişim Uzmanı Canten Kaya, yalan psikolojisini ve yalanı neden söylediğimiz, yalanın aile içi iletişimde nasıl bir role sahip olduğu hakkında bilgi verdi.

 

 

Yalan hayatın içerisinde hep vardır

iş hayatı

Hayatın içerisinde yalan hep var , neden söyleniyor yalan insanlar mecbur kalmadan yalan söyler mi genelde mecbur kaldığı zaman kendini koruma isteği ile yalanlar söyleniyor ya da ilgi çekmek için yalanlar söyleniyor. Kendi prestijini koruma kendine konum sağlamak, ilgi ve dikkat çekmek için yalan söyleniyor.

Bir okul müdürü çocuğunun durumu çok iyi değil diyelim ki 100 üzerinden 70 alıyor ve üzlüyor baba ama belli etmediğini söylüyor ama belli oluyor. Oğlu bir gün geliyor eve ve sınavdan sonra kağıtlar eve gönderiliyor. Bir bakıyor 100’lük kağıt oğlundan böyle şey beklemiyor ve şaşırıyor ve arıyor öğretmenini hocam gurur duydum oğlum 100 almış diyor. Öğremen bence 100 almadı ben hatırlıyorum 75 felan olması lazım 100 değildi diyor. Ondan sonra ortaya çıkıyor ki arkadaşının kağıdı ile değiştirmiş, babasının dikkatini çekmek için babasının gözüne girmek için yapılan bir yalan. Günü kurtarma adına yalan söyleniyor.

İnsanları sen kandırabilirsin ama kendini ne kadar kandırabilirsin? Yalan söylediğinden kadını yakalamak daha zor erkek daha kolay yakalanır. Kadının beynini kullanma şeklinden dolayı daha detaycı olmasından kaynaklanan bir durumdan olduğu için anlayamazsınız. Erkek yalan söylediği için safça yalan söyler yakalamak daha kolaydır erkeği.

Güveni ortadan kaldırdığımızda evlilik yürümez

aşk

Yalan bir defa ilişkilerde ailede en önemli temel güvendir. Güveni ortadan kaldırdığımızda evlilik yürümez. Evlilik güven temellidir. İlişkilerin tamamına baktığımız zaman güveni sarstığımız anda sen o ilişkiyi kaybedersin, yalanda güveni sarsan en önemli şey. Bir defa yalanı yakaladığınız zaman bu sefer her hareketini sorgulamaya başlarsınız, doğru söylese de siz yine sorgulamaya başlarsınız. Samimi candan hareketine bile acaba dediğiniz zaman o ilişkiyi yürütmek zordur, yalanan böyle bir sıkıntısı var.

İlgili>>  Neden Yalan Söyleriz

Kuran’da 300 defadan fazla yalandan bahsediyor. Bu noktada ilginç olan şu; münafık olarak yalan söyleyene münafık deniliyor. Kafirden de kötüdür münafık ama namaz kılmayana münafık denmiyor. Namaz kılmamak kendi ile alakalıdır, diğeri aileyi toplumu ilgilendirdiği için yalan söylememek bu kadar önemlidir.

Anne babaları memnun etme adına arabuluculuk adına söylenen yalanlar da var ama sonuçta eğer doğrusu ortaya çıkarsa her şey başını ağrıtır, net olmak lazımdır aslında. Güven sorgulanmaya başladığı zaman rahatsızlıklar başlıyor, eğer cep telefonu tuvalete giderken yanında götürüyorsa, telefon geldiğinden hemen çıkma varsa, ilginç mesajlar varsa güven sarsılır. Eğer böyle bir şey yoksa güveni yalan söylemediğini gösterme adına açık olun madem böyle bir şey yok telefon masaüstünde kalsın. Herkesin görebileceği yerde dursun. Aslında telefonu eşin kurcalaması da doğru değil bu da güvensizliğini gösterir. Sonuçta açık olunduğu zaman bir sıkıntı olmaz.

Çocuğa ne söylediğiniz değil ne yaptığınız önemlidir

özgüvem

Ne söylediğiniz değil ne yaptığınız önemli, diyor ki aile gezmeye gidiyor çocuğa diyor ki biz doktora gidiyoruz. Doktor arkadaşlardan da var tanıdığım, doktor hiç acıtmaz demem çocuklara az da olsa acıtır derim diyor. Bazı anne ve babalar çocuğu o masaya oturtmak için yalan söylüyorlar. Eğer siz çocuğa aşı acıtmayacak derseniz ve acırsa o çocuğun anne babaya güveni sarsılır.

Genelde hep söylenir, anne sözle diyor ki “yalan söylemeyin” derler. Çocuk uygulamaya bakıyor ne dediğiniz önemli değil. Yalan söylenmez deniliyor bir ailede ve babayı arıyor birisi ve açıyor telefonu açtığında işi olmadığı halde birazdan bir yer gideceğim diyor telefonu kapatıyor, çocuk baba nereye gideceksin diye sorduğunda hiç evdeyim bir yere gitmiyorum dediğiniz çocuğa yalan söylemeyi öğretmiş olursunuz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç