Y ve Z Kuşağı Marka Seçerken ‘Sürdürülebilirlik’ Diyor


para

Y kuşağı ( 1980-1999) ve Z kuşağı ( 2000- 2021) marka seçerken ‘sürdürülebilir’ olmasına dikkat ediyor.

Bir ürün ya da hizmetin ekonomik devamlılığının yanında çevresel ve sosyal etkilerinin de gözetilerek üretebilmesi olarak tanımlanan sürdürülebilirlik son yılların gözde kavramlarından biri. Özellikle yeni nesil olarak adlandırılan Y ve Z kuşağı marka seçerken sürdürülebilir olmasına dikkat ediyor.

Gıda ekseninde bakıldığında bugünün tüketici için dünden daha farklı tüketici, daha şeffaf, sağlığına daha önem veren yediğinin içtiğinin ne olduğunu önemseyen bir tüketici var. Bu tüketici satın almak istediği gıda ürünlerini daha sağlıklı çevresel etkileri düşünerek üretilen sosyal kalkınmaya ve ekonomik kalkınmaya önem vererek üretilen markalardan seçmek istiyor, onun için sürdürülebilir gıda son derece önemli.

Uzmanlar markaların Y ve Z kuşağının taleplerini göz ardı etmemenin gerekliliğinin altını çiziyorlar. Yalnızca gıda sektörü değil bütün sektörlerin mercek altında olduğu bir kuşak var. Türkiye’nin yüzde 33’ü Y kuşağı, satın almayı ve tüketimi onlar yapıyorlar. Satıcılar da bu kuşağın istediği modellere göre ürün geliştirmelidirler.

İlgili>>  Marka Tescil Prosedürleri Nelerdir?

 

metin akmanOECD/BIAC gıda ve tarım komitesi başkanı Metin Akman, sürdürülebilirliğin etkin hale gelmesinde modern tarım yöntemleri ve çiftçilerin desteklenmesine vurgu yapıyor.

Akman açıklamasında, “Modern tarım teknolojileri olsun, yenilikçi çözümler olsun bunlar verimliliği arttırabileceği için sürdürülebilirliğe önemli katkıda bulunacaktır. Dinamik etkinliğin artırılması lazım. Çiftçimizin aklına gelen o iyi fikri söyleyebilmesi bunu geliştirebilmesi ve herkes tarafından kullanabilmesini sağlayabilmemiz lazım. Dinamik etkinlik olmazsa yeni teknolojilerde sadece lokal ve olduğu yerde kalacaktır.” dedi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç