Whatsapp sanıldığı kadar güvenli değilmiş!


 

Şirketlerin EFF’den geçer not alması için devletlerin kullanıcılar üzerinde bulunduğu taleplerin açıklanması, devletin zararlı içerik kaldırımı ve kullanıcı gizliliği, verilerin saklanması konusunda açık ilkeler ve sektörün kabul ettiği en iyi uygulama kurallarını uyma kategorilerinden geçer not alması gerekiyor.

Buna göre Apple başta olmak üzere Adobe, Dropbox, Yahoo ve WordPress 5 yıldız alırken, Google ve Microsoft ise sadece üç kategoride geçer not alabildi. Google devletlerden gelen içerik kaldırma talebini çok fazla önem vermezken, diğer yandan da kullanıcıların verilerini nasıl kendinde sakladığını da tam olarak belirtmiyor. Bu da şirketin bu noktalardan geçer not alamamasına yol açıyor.

Microsoft’ta da durum çok farklı değil. Ancak raporda en kötü notu alan şirket Whatsapp oluyor. Facebook’un kendisi 4 yıldız alırken, yine Facebook’un altında bir platform olan Whatsapp’ta durum hiç iç açıcı değil; zira Whatsapp’ın iyi not aldığı ve kendini ispatladığı konu veri güvenliği onun dışında ise pek şeffaf gözükmüyor.

İlgili>>  Ünlü Logoların Öncesi ve Sonrası

Diğer bir deyişle Whatsapp’ta içeriklerin devletlerle paylaşılıp paylaşılmadığı belli değil; diğer yandan Whatsapp ile konuşuyoruz ama konuşmaları kaç hafta kaç yıl olduğunu kimse bilmiyor ve bunu açıklamıyor.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan, kısa adıyla EFF diye bilinen Electronic Frontier Foundation, amacı siber dünyada vatandaş hürriyetlerini özellikle keyfi polis baskınlarından, ve kusurlu yetki kullanımı, ya da gereksiz kanunlarla getirilen kısıtlamalardan korumak olan uluslararası bir sivil toplum örgütü olarak biliniyor.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç