WhatsApp Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi


 

1- Whatsapp 2009 yılında iki Amerikalı Jan Koum ve Brian Acton tarafından kuruldu. İkiside daha önce Yahoo’da çalışıyordu.

2- Whatsapp ismi ingilizce naber demek kelimesinden uyduruldu. Sondaki ap’ı değiştirip app yapmışlar, app ingilizcede uygulama demektir.

3- Yahoo’dan ayrılan an Koum ve Brian Acton, Facebook ve Twetter’a iş başvurusunda bulunmuş ancak iki siteden de red cevabı almışlar.

4- Whatsapp inanılmaz bir hızla büyüdü bunun soucunda da 2011 yılında 8 milyon dolar yatırım almayı başardılar. Whatsap’ı 2014 yılında Facebook 19 milyar dolar ödeyerek satın aldı.

 

5- Microsoft’un koskoca Nokia’yi 7 milyar 200 milyon dolara satın aldığını düşününce bir mesajlaşma uygulaması için 19 milyar dolar gerçektende olağanüstü.

6- Facebook satın aldığında Whatsapp’ın sadece 50 çalışanı vardı. Whatsapp’a her gün1 milyon kişi kayıt oluyor. uygulamada şu an 700 milyon aktif kullanıcısı var. Facebook, Whatsapp’ı satın aldığında 500 milyon kullanıcısı vardı. Buda demek oluyor ki Facebook kullanıcı başına 38 dolar ödedi.

7- Whatsapp’ta kullanıcılar günlük 30 milyar mesaj gönderiyor bu rakam akıllara zarar.

8- Whatsapp 2015 başında masaüstü versiyonunu çıkardı.

9- Whatsapp bugüne kadar bir kuruş bile reklam için para harcamadı, halkla ilişkiler bölümü hiç olmadı.

10- Whatsapp’ın sitesinde ilk yıl bedava ikinci yıl 1 dolar olarak gözüküyor ama bugüne kadar hiç ödeme yapan olmamış.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç