Vitiligo Hastalığı ve Tedavisi


 

 

Cildin renk yapan hücrelerinin kısmen görev yapmayarak cildin giderek beyazlaşması hastalığıdır.

Cildin giderek beyazlaşması hastalığı olan ve halk arasında “ala” olarak bilinen vitiligo hem Türkiye’de hem de dünya en sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Çoğunlukla çocukluk döneminde başlayan hastalık ailede şeker hastalığı olan kişilerde daha sık olarak görülüyor. İlk olarak parmak ve dirseklerde ortaya çıkmaya başlayan vitiligo, kişiden kişiye değişerek vücudun farklı bölgelerine yayılıyor.

Bazen sedef hastalığı gibi yanlış bir adlandırılması var. Vitiligoya ala denmesi daha doğrudur. Sadece ülkemizde değil dünyada da oldukça sık yüzde 2 oranında görülen bir hastalıktır. Daha çok zararsız bir hastalıktır. Dıştan görülen bir hastalıktır. İç organlarda herhangi bir problem yapmaz sadece deride beyaz renk değişikliği yapan ve giderek artan bir hastalıktır, başka bir hastalığa neden olmaz. Çeşitli gıdalara karşı alerjiler de hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Vitiligonun oluşma nedenleri

Oluşma nedenleri konusunda yüzde 100 sebebi yoktur. Kişinin genetiğinden ve kendi yapısından kaynaklanan bir hastalıktır. İlla diğer aile bireylerinden olacak olması gerekmez. Anne babada vitiligo var ise çocuğa geçme oranı yüzde 10’dur. Bireyin kendisini ilgilendiren bir hastalıktır. Stres hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır ama nedeni değildir. Vücudun kendi genleri ve yapısı ile ilgili bir hastalıktır.

Vitiligo hastalığının tedavisi

Krem, ilaç ve ışın yöntemi ile tedavi edilmektedir. Tamamen iyileşme oranı ise yüzde 40 olarak biliniyor.

Sadece dermotolojik hastalık değildir. Sadece cilt tedavi uygulanmaz. Cilt destekleri yardımcı olmaktadır. Bir takım kremlerden fayda görülmektedir. Fototerapik tedavilerinin faydası vardır. Bu hastalarıda beraber taşıdıkları başka risk faktörleri ve başka sistemik hastalıklar mevcuttur. O hastalıklar mutlaka taranmalıdır ki tedavi yöntemi daha kolay olsun.

Troit hastalıkları ve insülin direnci, gizli şeker, şeker hastalığı gibi hastalıklar vitilogonun ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Hastanın vitamin ve mineral eksikleri tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç