Vertigo nasıl tedavi edilir?


 

safiye bilginNöroloji Uzmanı Prof. Dr. Safiye Bilgin, Vertigo hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Vertigo tedavisinde ilk önce sebebi bulmak lazım, bir orta kulak iltihabı var ise enfeksiyon tedavisi yapılacak, iç kula ile ilgili bir olay var ise o zaman onun sebebi damar tıkanması mı ya da başka bir enfeksiyon mu diye kontrol edilmesi lazım.

Öncelikle kesinleşmek gerekiyor sebebini, bunun dışında stresten uzak kalınmalı ver ilaç tedavisi başlanmalı. İşitme kaybı da eşlik ediyorsa kulak damarının tıkanması açısından mutlaka gerekirse serum içerisinde yatırılarak hastanın tedavisi yapılmalı. Daha sonra kalıcı bir takım işitme kayıpları olabiliyor ve baş dönmesi kişinin günlük yaşantısını çok etkileyen oturmasını kalkmasını bile engelleyen, tuvalete gitmesini engelleyen bir durumdur.

Hastalarda bulantı ve kusma da eşlik edebilir o sırada yemekte yiyemez bu nedenle bir acile gidip serum takılıp tedavisinin ilaç ile yapılmasını isteriz

Bazen baş hareketi ile ortaya çıkan vertigolar vardır. Bunlarda iç kulak kristallerinin yerinden oynaması söz konusu olabilir. O zaman onlara da bir takım manevralar ile bu kristallerin yerine oturmasını sağlamak gerekiyor. Bunlarda ilaç pek etkili olmaz, özellikle hareket ile ortaya çıkıyorsa manevralar gereklidir.

Yatak istirahati ve sakin bir ortamda kalmak önemlidir bununda sağlanması lazım.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in