Verimli Ders Çalışma Teknikleri


 

beyhan budakUzman Psikolog Beyhan BUDAK, verimli ders çalışma teknikleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Telefondan uzak durmak

Dikkat odak isteyen bir süreçtir ve devam edince hızınızı alırsınız. Ne zaman ki tam konuya odaklanacaksınız telefona baktığınız zaman dikkatiniz düşer ve baştan almak zorunda kalırsınız. İsterseniz 8 saat isterseniz 80 saat çalışın eğer telefonunuz yanı başınızda ise o çalışmadan verim alamazsınız, telefonunuzu uzak bir yere bırakmalısınız. Telefonun aynı zamanda sesi kısık olmalıdır eğer sesi kısık olmazsa telefon bildirimleri size gelecektir. Telefon ciddi anlamda performansı ve başarıyı düşüren etkenlerden bir tanesi.

İstikrar

İstikrarlı olabilmek ders çalışma süresinde ve sınava çalışma süresince önemli bir kuraldır. Bazı öğrenciler gaza geliyorlar ve çok yoğun bir şekilde çalışırken daha sonra çalışmadan uzaklaşıyorlar. Bu durum aslında bize faydası olmayan hatta zararı olan bir durumdur. Günde iki saat çalışmak arada bir on saat çalışmaktan daha önemlidir. Eğer masada oturmayı bilmiyorsanız o masada oturmak size zulüm gelecektir. Geçmişte çalışma alışkanlığınız yoksa birden çok çalışmak sizi sıkacaktır. O yüzden ilk başta yarım saat ve bir saat gibi başlamak ve daha sonra kademe kademe artırmak size daha faydalı olacaktır.

İlgili>>  Özgüven Geliştirme Teknikleri

Sağlığa dikkat etmek

Ders çalışmak gecelere kaydırmak, sabah geç kalkmak, az uyumak, çok uyumak gibi etkenler ciddi sıkıntılar çıkartabilir. Belirli bir uyku düzeni oluşturmak çok önemlidir. Hep aynı saatte yatmak ve kalkmak çok önemlidir. Eğer bunu oturtabilirsek dikkat toplanır ve şikayetler azalacaktır. Uyku ve iştahta yaşanan bozukluklar kişide kaygı düzeyini yükseltmektedir.

Sosyal etkinlik

Zihnimizi dağıtmamız ve dersten uzaklaşmamız ileri de daha dikkatli ders çalışmamızı sağlayacaktır. Gün içerisinde ders çalışırken kendimizi derse verdiysek gördüğümüz her şey ders olmaya başlayacaktır. Gün içerisinde zihnimizi dağıtmamız için roman okumamız faydalı olacaktır ve zihnimizi dersten uzaklaşmaya yarayacaktır. Haftada bir gün biraz daha az ders çalışarak sosyal etkinlik; spor, sinema, yürüyüş gibi etkinlikler yapabilirsiniz.

Amacımız ne?

Bir amacınız var mı? Ne kadar çalışırsanız çalışın ortada bir hedef yoksa o çalışma bir süre sonra anlamınız yitirecektir. Bir hedefi somutlaştırmanız, hayalini kurmamız çok önemli. Hangi üniversiteyi kazanmak istiyorsanız bunu bir netleştirin, bir fotoğrafı alın ve asın masanızın üzerine. Kendimi beş yıl sonra burada görmek istiyorum demek çok önemli. Ne zaman ki performansınız düştüğü zaman bunları düşünmek sizi motive edecektir.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç