Vericiden böbrek hangi yöntemlerle çıkartılır?


 

Vericiden böbrek kapalı yani laparoskopi veya açık ameliyat ile çıkarılabilmektedir.

Açık ameliyat

Açık ameliyat çıkarılacak böbrek tarafına yaklaşık 15 cm uzunluğunda kesi yaparak böbreğin olduğu yere ulaşılır ve böbrek oradan çıkartılır. Açık ameliyatta uzun kesi kasların olduğu bölgelerden yapılmaktadır. Bu yüzden oradaki sinirlerin kesilmesine bağlı yara komplikasyonları, yarada fıtık gelişimi, yaranın birleşmemesi gibi problemler yaşanmaktadır. Ayrıca kasların gevşemesi veya fıtık gelişimi sonucunda karnın diğer bölgesi ile karşılaştığında asimetrik görüntü ortaya çıkmaktadır.

İlgili>>  Böbrek Nakli Kimlere Yapılır?

Kapalı yöntem

Kapalı yöntemden yaklaşık 1 cm uzunluğundaki kesilerden karnın içerisine kamera ve özel aletler yerleştirilerek böbrek serbestleştirilmekte ve böbrek hazır hale getirildikten sonra kasık bölgesinden yapılan 7 cm uzunluğunda bir kesiden böbrek karın dışına çıkarılmaktadır. İleri laporoskopi yapılan merkezlerde doğum yolundan dahi çıkarılabilmektedir, bu sayede karın bölgesinde ilave kesi yapılmasına gerek kalmamaktadır.

Bazı özel durumlarda, hastanın daha önce geçirmiş olduğu karın ameliyatına bağlı hastalarda, laporoskopi yapılırken açık ameliyata geçilmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç