Varikosel Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?


varikosel

mustafa kıraçÜroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kıraç, Verikosel hastalığı, belirtileri, tanısı ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Varikosel erkeklerde yumurtalığın toplar damarlarındaki varisleşme hadisesidir. Damarların içerisindeki kapakçık sisteminin bozulması ile kan akımının tersine oluşması ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Varikosel belirtileri

Ayakta çok duran erkeklerde risk faktörü söz konusu. Varikosel temelde vermiş olduğu rahatsızlık ise kan akışına bağlı olarak sperm sayısı ve hareketin azalmasıdır. En sık belirtisi ise yumurtalıkta şekil bozukluğu, damarların gözükmesi ve yumurtalıktan bacağa vuran bir ağrı olmasıdır.

Varikosel tanısı nasıl konur

Varikoselin tanısı kesinlikle muayene ile konmaktadır, özellikle ayakta yapılan fizik muaye bizim için yeterlidir. Ultrasonografı bize yardımcı olabilir fakat varikosel tanısı koymak için fiziksel muayene sonucu konmaktadır. Kesin tanı tamamen muayene ile yapılmaktadır.

Varikosel tedavisi nasıl olur

Her verikosel tedavi edilmez, tedavi edilmesinin bir takım gerektiği durumlar var. Toplumun yüzde 15’in de bulunuyor. Varikosele bağlı kısırlık problemi var ise ve hastanın çok şiddetli ağrısı var ise tedavi yapıyoruz.

Ameliyat gerekliliğine karar vermişsek o zaman kesin çözüm cerrahidir. Yapılan yöntem ise mikrocerrahidir. Yüz 100 başarı oranı sağladığımız bir yöntem ve nükseltme oranı yoktur. Komplikasyon oranı da yoktur. Tekniklerin gelişmesi ile birlikte dışarıdan belli olmayan küçük kesikler ile lokal anastezi ile de ameliyat yapmaktayız. Her varikosel ameliyat değildir, varikosel sorunu yaşıyorsanız ise doktora başvurmalısınız, gerçekten ameliyat gereği var mı diye doktora danışmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in