Uzayda Ölürsek Ne Olur ?


 

Hayatımız yaşamımız bir gün ne olursa olsun bir şekilde son bulacak ve bu son bulma durumu yüzlerce şekilde olabilir. Dünyada biz insanlar için ölüm şekillerinin ne gibi sonuçlar vereceğini az çok bilmekteyiz. Peki ya bir gün uzaya gidersek ve orada ölürsek orada ölüm sonrası bedenimize ne olur bunu hiç düşündünüz mü?

Dünyada ölünce vücudumuzun geçirdiği evreler

Dünyada yeni ölmüş birinin yanında iseniz ve ona dokunursanız ya da gözlemlerseniz ölen kişinin bedeninin çeşitli değişimler geçirdiğini görebilirsiniz. Bu değişimlerden en belirgin olanı vücudun solgunlaşması olan olgudur. Bu solgunlaşma belirtisinin hemen ardından vücudun morarmasıdır. Ölüm olayı dünyada yaşandığından ve kalp pompalama işleminin gerçekleştirmediğinden dolayı daha ağır olan kırmızı kan hücreleri yere yakın olan bölgelere göre çökmeye başlar. Bu çökme sonrasında oluşan çürük gibi görünen lekeler ve morarma durumu ölümün kesin kanıtıdır. Bu evrelerin hemen ardından uzuvlar sertleşir ve kırılganlaşır. Bedeni oluşturan kaslar sert bir hale dönüşür ve bedende kalp hareketi olmadığından dolayı hızlı bir şekilde soğuma başlar. Soğuma oranı ölen kişiden kişiye göre değişkenlik yaratmaktadır. Ölen kişinin nerede öldüğü iklim durumu gibi olaylar bu soğumanın zamanına etki etmektedir.

İlgili>>  Uzaylıların İnşa Ettiği Düşünülen 5 Yapı

Dünyada ölen insanların bu olayları yaşadığı gerçektir ve bilimsel olarak açıklamaları yapılmıştır peki ya uzayda ölürsek ne olur?

Uzayda ölünce vücudumuzun geçirdiği evreler

Bugüne kadar hiçbir insanın uzayda tek başına ölmediğinden dolayı bilimsel çalışmalar bize ışık tutmaktadır. Uzayda bir çok çeşitli ölüm yaşanabilir. Bunlardan biri uzay giysisi içerisinde olan ölümdür. Diğeri de uzay giysisi olmadan olan ölümdür.

Uzayda ölüm sonrasında vücut oldukça hızlı şekilde donup katılaşır ve sertleşir ve bu dolma durumu bakterilerin vücudu yemesini zorlaştıracağından dolayı donmuş bir vücudu sonsuza kadar vücut bütünlüğü bozulmadan kalabilir. Tabi ki ısı yayan bir nesneye yaklaşılmadığı sürece. Eğer donmuş şekilde bulunan bir ceset ısı yayan yıldıza yakınlaşırsa bu ısı donmuş bedeni bir ateş topunun parçalanması edasında anında parçalara ayıracaktır.

Donmuş vücut dünyamız gibi atmosferi olan bir gezegene yaklaşsaydı o zaman sıcaklığın yeterince olmamasından dolayı donmuş vücuttaki su buharlaşacaktır. Bu buharlaşma sonucunda vücut hızla kuruyacak ve sert bir kumaş niteliğine bürünecektir, kurutulmuş et gibi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç