Uzay Kime Ait ?


 

Dünya bizim için büyük ama evrensel boyutlarda bir toz tanesi diyebileceğimiz kadar küçüktür ve bizler evrende evimiz yuvamız olan evrensel boyutlara göre ufacık gezegenimiz dünyanın üzerinde yaşamaktayız. Çalışıyoruz hayatımızı kazanıyoruz ve en önemli olan yaşamak için kendimize arazi ve ev almaya çalışıyoruz. Dünya evresel boyutlarca ufacık. Bizim aldığımız bir ev evrensel boyutta hiç bir önem taşımayacaktır. Aklımızın alamayacağı kadar evrende bulunan sahip olduğumuz 100 metrekare evi alırken kimden aldığımızı bilmekteyiz. Veya aldıktan sonra evin bizim olduğunu dair tapu ile bunu tescil edebiliyoruz.

Ay’da dönüm dönüm arazi satıldı

Hakkında bunca araştırma yaptığımız evren ve evrende bulunan trilyonlarca gezegen kime ait. Yakın zamanda Mars One projesi adı altında marsa gidilecek ve orada bir koloni kurulacak, peki oradaki yerler kime ait olacak? uzayın bir tapusu var mı? varsa bu tapu nereden alınıyor? ya da oraya gidip koloniyi kuran devlete mi ait olacak?

Ay’da dönüm dönüm arazi satıldı ve bir çok kişi ay’dan arazi aldı internet üzerinden gerçekleştirilen bu satışta ay’dan toprak sahibi oldu. Ay’dan arazi satışını bir kenara bırakalım ve daha eskiye gidelim. 1756 yılında Alman asırlı Martin Julges yaptıkları yardım yaptığında ayı Prusya kralını hediye etmiştir. Peki bu ay kimin ki her önüne gelen dönüm dönüm satıyor ya da toptan hediye ediyor.

İlgili>>  Uzaylıların İnşa Ettiği Düşünülen 5 Yapı

Uzay hukuku yasaları

Bu ve buna benzer olaylar karşısında 1962 yılında Unoosa kurulmuştur. Açılımı ise Birleşmiş Milletler Dış Uzay Dairesi demektir. Kurulduktan sonra ilk olarak dış uzay anlaşması adı altında bir belge yayınlamıştır. Yayınlanan bu belgeden sonra uluslararası hukuk literaterinde uzay hukuku olarak giriş yapmıştır. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bu anlaşmaya göre; uzay hukuku hususları ile belirlenmiştir. Peki belgede neler yazıyor:

Uzay keşifleri tüm ülkelerin yararını içerecek şekilde yapılır.

Uzay keşifleri yapmak ve uzayı kullanmak konusunda bütün ülkeler bağımsızdır.

Uzay herhangi bir ülke tarafından işgal edilemez, egemenlik altına alınamaz.

Ülkelerin gerek dünyanın yörüngesine, gerekse uzaydaki herhangi gök cismine nükleer silah benzeri imha edici materyaller koyamaz.

Ay ve tüm gök cisimleri sadece barışçıl amaçlara hizmet edecek şekilde kullanılabilir.

Ay hakkında anlaşma

Anlaşmada yazan bu kurallara gerçekten uyacaklar mı, ya da uyuyorlar mı bunları zaman ilerledikçe göreceğiz. Bu anlaşmadan ayrıca başka bir anlaşmada bulunmaktadır. Bu anlaşma da ay hakkındadır. Ay hakkında yazılan anlaşmanın 114. maddesinde açık bir dil ile ay ve diğer gök cisimlerinin kimsenin mülkiyeti olmayacağı ve insanlığın doğal mirası olduğu yazmaktadır.Türkiye bu anlaşmayı 2012 yılında onaylamıştır.

Bu anlaşmalara göre bakacak olursak, dünya dışında bulunan hiçbir kara parçası hiçbir devletin mülkiyeti olamaz denmektedir.

Ay’dan toprak alanlar boşa mı aldılar? ya da böyle bir anlaşma varda topraklarını neden sattıalar gibi bir çok soru insanın aklına gelmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç