Uzakdoğu’nun Kanayan Yarası: Patani


Asya’nın Filistin‘i olarak adlandırılan ve Budistler tarafından her türlü baskı ve zulme maruz kalan Patani.  Göz kamaştırıcı kumsallar turkuaz denizler. Her mevsim yeşil kalan ormanlar. Diğer yanda ise Budistlerin müslümanlara bitmek bilmeyen zulmü, hüznün gölgelediği yer Patani.

Patani, Tayaland’ın güneyinde Malezya sınırında yer alıyor. Şehre gittiğinizde misafirperver güler yüzlü bir halk karşılıyor. Kendilerine özgü evleri ile doğanın tam ortasında çoğu ağaç evi andırıyor. Kuşlar Patanililer için çok önemli. Şehrin iç kesimlerine gittikçe evler bakımsızlaşıyor, karmaşık sokaklar, harebeden farksız okul ve yurtlar bulunmakta.

patani-2Taylandda müslümanların çoğu Patani’de yaşıyor. Patani halkı 15. yüzyılda oraya gidenler tüccarlar ve davetçiler vesilesi ile İslam ile tanışmış. Müslüman Patani Kralı 1786 yılında Tayland’ın eline geçen bir müslüman ülkesi olarak varlığını korudu. Patani’yi işgal eden ingilizler, 1902 yılında Tayland ile İngiltere ile yapılan anlaşma ile Patani topraklarını resmi olarak Budist hakimiyetine teslim etti. Böylece Patan Asya’nın Filistin’i oldu. Patani’li müslümanlar her türlü baskı ve zulme maruz kalıyor.

Kısıtlı imkan ile kurdukları medreseler ile çocuklarına İslami ilimleri öğretiyor. Sayıları az da olsa Patani’de cami bulunmakta. Zulümler halkın boynunu bükse de var gücü ile hayata tutunuyorlar. Tek istekleri yaşanan acıların son bulması ve bu şirin ilçenin sadece doğal güzellikleri ile gündeme gelmesi.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç