Uykusuzluk ve Stres İçin Ne Yapılması Gerekir?


uykusuzluk

 İhsan ÖztekinUzm. Klnk. Psk. İhsan Öztekin uyku sorunu hakkında bilgi verdi.

Depresyonlu hastalıklara baktığımızda yüzde 95 oranında bilimsel araştırmalarla tespit edilmiş uyku düzeninde bozulmalar var. Bunun yanında hiçbir depresyon sorunu olmayan kronik olarak uykusuzluk yaşayan insanlar var. Birbirini tetikleyici faktörler olarak ortaya çıkıyor. Depresyonda sosyal ilişkilerin bozulması, günlük hayatındaki olumsuzluk değişiklikler, hayata negatif bakmak, ailedeki iletişim bozukluklara baktığımızda bunların uyku alanına yansıması mümkün değil. Herkes sorun yaşıyor hayatta herkes bir takım zorluklar çekiyor, günlük hayattaki yansımaların uykumuza etkisinden bahsediyoruz.

Günlük hayattaki olumsuzlukların uyku düzenine yansıyan bir çok danışanımız var. Bir türlü uyuyamayan, sürekli uyanan kişiler var, hiç uyumamış gibi uyananlar var bunlar uyku düzeninde bozukluklardır.

Stres uykusuzlukta ki en büyük faktörlerden biri, depresyon, panik atak, yaşam değişikliklerin psikolojik etkisi, işten çıkarılma, okul başarısızlığı, sosyal statükodaki kayıplar stres kaynağı. Örneğin boşanmada insanların yaşam şekli değişiyor, değişiklik yeni bir uyum sağlanan süreç bunun için ayrı bir enerji gerekiyor. Stres olduğumuz zaman unutkanlık, aşırı sinir gibi sosyal hayatımızı etkileyen şeyler oluşabiliniyor.

Beynimizin bir kilidi yok, beyin 24 saat çalışan bir organ kontrolün bizde olması gerekiyor. Bazı şeyleri red edebilmek gerekiyor. Gün boyunca akşam boyunca, yatakta yattığımız süre içerisinde olumsuz düşüncelerden bir türlü kurtulamıyoruz.

Nefes alma tekniği, kas gevşetme tekniği ile basit ve etkili teknikler ile zaman kaybına uğramadan stres ve uykusuzluk ile başa çıkabiliriz. Derin nefes alıp yavaş bir şekilde vermek bizi rahatlatacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in