Uykusuzluk ve Stres İçin Ne Yapılması Gerekir?


 

 İhsan ÖztekinUzm. Klnk. Psk. İhsan Öztekin uyku sorunu hakkında bilgi verdi.

Depresyonlu hastaların yüzde 95’inde uyku problemi bulunmaktadır. Bunun yanında hiçbir depresyon sorunu olmayan kronik olarak uykusuzluk yaşayan insanlar  da vardır. Depresyon uykusuzluğu, uykusuzlukta depresyonu tetiklemektedir.

Depresyonda sosyal ilişkilerin bozulması, günlük hayatındaki olumsuzluk değişiklikler, hayata negatif bakmak, ailedeki iletişim bozuklukları baş göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı kişiler depresyona yakalanmaktadır. Herkes sorun, bir takım zorluklar çekiyor, günlük hayattaki yansımaların uykumuza etki etmektedir.

Günlük hayattaki olumsuzlukların uyku düzenine yansıyan bir çok danışanımız var. Bir türlü uyuyamayan, sürekli uyanan kişiler var, hiç uyumamış gibi uyananlar var bunlar uyku düzeninde meydana gelen bozukluklardır.

Stres uykusuzlukta ki en büyük faktörlerden biri, depresyon, panik atak, yaşam değişikliklerin psikolojik etkisi, işten çıkarılma, okul başarısızlığı, sosyal statükodaki kayıplar stres kaynağı. Örneğin boşanmada insanların yaşam şekli değişiyor, değişiklik yeni bir uyum sağlanan süreç bunun için ayrı bir enerji gerekiyor. Stres olduğumuz zaman unutkanlık, aşırı sinir gibi sosyal hayatımızı etkileyen şeyler oluşabiliniyor.

Beynimizin bir kilidi yok, beyin 24 saat çalışan bir organ kontrolün bizde olması gerekiyor. Bazı şeyleri red edebilmek gerekiyor. Gün boyunca akşam boyunca, yatakta yattığımız süre içerisinde olumsuz düşüncelerden bir türlü kurtulamıyoruz.

İlgili>>  Kronik stres nedir?

Nefes alma tekniği, kas gevşetme tekniği ile basit ve etkili teknikler ile zaman kaybına uğramadan stres ve uykusuzluk ile başa çıkabiliriz. Derin nefes alıp yavaş bir şekilde vermek bizi rahatlatacaktır.

Rahat Uyumak için Tavsiyeler

  • Sabahları uyandığınızda derhal yataktan kalkın. Her sabah aynı saatte kalkmaya gayret gösterin.
  • Normal insanlar için öğle arası 30 dakikalık uyku iyi gelse de uyku sorunu olanlar gündüz uyumamaya özen göstermeli.
  • Sigara, kafein ve alkolü asla kullanmayınız.
  • Gün içerisinde yapacağınız bir egzersiz düşünün ve düzenli şekilde uygulamaya çalışın.
  • Yatağınızı yalnızca uyku amacıyla kullanın. Yemek yemek, televizyon izlemek, kitap okumak gibi etkinlikleri asla yatakta yapmayın.
  • Akşam yemeğini hafif yiyeceklerden tercih edin. Uyku kaçırıcı madde içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
  • Uykudan önce zihninizi rahatlatacak etkinlikler (kitap okumak gibi), gevşetici egzersizler yapmanız yararlı olmaktadır.
  • Yatmadan önce ılık bir banyo yapmak kasların gevşeyerek uyumanıza yardımcı olacaktır.
    Uykunuz gelince doğru yatağa geçin.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç