Uykuda Terlemenin Nedenleri Nelerdir?


 

Uykuda terleme sağlık sorunun habercisi olabilir. Çocukluk yaşlarında terlemesi olan kişiler bu terlemeyi bililer. Yani kendi vücutlarının çok terlediğini bilirler. Terleme sonradan başladı ise uykuda oluyor ise son aylarda ve beraberinde başka şikayetler de var ise o zaman mutlaka testler yapılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Bu hastalıkların başında enfeksiyon hastalıklar gelir. Mikrobik hastalıklar gece terlemesi yaparlar. Şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalığı, troid hastalığı gece terleme yapabilirler.

Kan sisteminin kötü huylu hastalıkları gece terlemesini sonradan başlatabilirler. Bu durumlarda hasta rahatsız oluyor ise doktora başvurmalı ve kan tahlilleri yapılmalıdır. Beraberinde sırt ağrısı ve bel ağrısı da olabilir. Bir kaç belirti birlikte olursa o zaman teşhis koymak için çeşitli kan tahliller kullanılarak sebep bulunabilir.

Diyabetli hastalarda aşırı terleme görülebilmektedir. Ancak uykuda aşırı terleme genelde tip 1 diyabetlerde karşılaşılmaktdır. Uykuda şeker düşüklüğü olabilir.

Gece terlemeleri bunun dışında klik olarak hiç bir neden olmasa da terleme de görülebilir. Ailesel ve bünyesel olarak kişi geceleri aşırı terleyebilir.

Gece terlemesinin nedenleri arasında menepoz da gelmektedir. Bir diğer hastalık ise tüberkulozun tanısı için uyandırıcı olabilir.

Gece terlemesinin en önemli olduğu hastalıklardanb bir tanesi lenfomalardır, kişi üstünü değiştirecek kadar terlemesi lenfoma için önemli bir bulgudur.

Bazı ilaçlar da gece terlemesine gelmektedir. Bunların başında antideprasyanlar, kan basıncını düşüren ilaçlar da gece terlemesi yapabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç