Uyku Apnesi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


 

 

Apne, yunanca bir kelimedir, nefes tutulması anlamına gelmektedir. Uyku apnesi ise uyku esnasında 10 saniyeden daha uzun bir süre nefessiz kalmaktır. Çok yaygın bir hastalık olduğu için herkes tarafından bilinmektedir. Hasta 10 saniyeden daha uzun bir süre nefes alıp vermezse uyku apnesi rahatsızlığı olmaktadır.

Yetişkinlerde sabahları uyandığında dinlenememe hissi, boyun terlemesi, baş ağrısı ile uyanmaktadırlar. Genellikle yakınlarının gözlemlerine dayanarak farkında oluyorlar. Apne erkeklerde iki kat daha sık görülmektedir. Özellikle günümüzde orta yaş gurubundaki erkeklerde fazla kiloya bağlı olarak artış eğilimi gösteriyor. Erkeklerde boyun yapısı kısa ve kilolu ise apne gelişme ihtimali çok yüksektir.

Uyku Apnesi Tedavi Yöntemleri

Hasta mutlaka kilo vermeli, vücudun optimal kilosuna gelmesi gerekmektedir. Muayene bulgularında yapılacaklar özellikle horlamaya neden olan burunda kemik eğriliği, etlerinde büyüme gibi problem var ise ilk önce bunlar tedavi edilmektedir.

Boğaz muayenesi yapılmakta, büyük bademcik nefes problemlerinde etkili olduğu için büyük bademcik alınmaktadır.

Yumuşak damar germe ve operasyonu yapılıyor, yumuşak damar yukarı damak germe ya da yukarı kaldırıldığında nefes problemleri ortadan kaldırılmaya çalışıyor. Bun ameliyatlar aynı anda olmaktadır.

Çene yapısı geriye doğru ise ya da dil normalden büyük ise düzeltmeye yönelik ameliyat yöntemleri vardır.

Hasta gerekli tedavileri gördükten sonra uyku testine alınır ve hasta bir gece uyurken gece kaç kere nefesi duruyor, kalp atımındaki bozuklukları bilimsel olarak tespit ediliyor.

Bipap cihazı 

BipapHasta uyumlu olursa bipap denilen makinayı kullanıyor. Bu makine gece uyku esnasında kullanılmaktadır. İleri derece uyku apnesi rahatsızlığı var ise bipap denilen makina kullanılmaktadır. Bu makine gece hastanın nefesi durduğu zaman hastaya hava pompalamaktadır. Pozitif basınç ile hava pompalayan bir cihaz. Hasta bu cihazı her gittiği yere taşıması lazım.

 

İlgili>>  Neden Horlarız? Horlama Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Uyku apnesi hastalığı hızla yayılıyor

Beklenen ömür süresini dörtte bir oranında kısaltan bir hastalık uyku apnesi. Tedavi edilmeyen şiddetli uyku apnesi hastalarında ise beklenen yaşam süresi 10-15 senedir. Ölüm uyku apnesine bağlı ortaya çıkan komplikasyonlardan dolayı, kalp krizi, beyin kanaması vb. olmaktadır. Kişinin uyku testi sonrasında ortaya çıkan sonuçlarına göre tedaviyi yönlendirmek gerekir. Çok ağır olgularda sadece cihaz (CPAP) verilmektedir ama bu cihaza uyum da sandıldığı kadar kolay olmamaktadır. Hasta her gittiği yere cihazı taşımak zorunda kalıyor, özellikle genç çiftlerin cihazla uyuma alışkanlığı cinsel hayatıda etkileyebiliyor. Bir süre sonra çiftler arasında soğukluğa sebep olabiliyor.

Ayrıntılı muayene yapılan hastalarda burun kemiği eğriliği, burun et büyümesi ya da bademciklerin iriliği gibi durumlar varsa cihaz verilecek olsa bile öncelikle bu sorunların halledilmesi gerekir. Özellikle burun kemiği eğriliği cihaz kullanımını zorlaştıran bir nedendir, mutlaka ameliyatla bu sorun giderilmelidir. Bir kısım hastada ise yumuşak damak ve dil köküne yönelik germe-açma cerrahileri ile pasajı genişletilmektedir.

Uyku Apnesi ve Horlamaya Karşı Kür

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, uyku apnesi ve horlamaya karşı kür tedavisini anlattı.

Malzemeler

Beyaz lahana yaprağı

Yapılışı

Günde bir defa uygulanır ve 7 gün boyunca devam edilir. 7 günlük kullanımdan sonra 3 gün ara verilerek tekrar 7 gün daha uygundur. Toplamda 14 günlük kur uygulanmış olur.

Burada tarif edilen kür; kiloya ve dolaşım bozukluğuna bağlı olan kürdür. Tek başına lahana çok etkilidir. Bunun yanında takviye olarakta ısırgan otu tavsiye ediyoruz.

Uyku apnesi sebepleri

Uyku apnesinin bir çok sebebi vardır. Yüksek tansiyon, şeker yükselmesi yada kireçlenme olabilir. Uyku apnesinin de farklı sebepleri olabiliyor. İlla kilolu insanlarda değil herkeste olabilir. Mide asidi çok yükselmiş insanlarda uyku apnesi gelişebilir. Mide asiti yüksek olanlarda uyku apnesi gelişebilir. Kan dolaşımı bozukluğu vardır. Tamamen beyin ile ilgili olabilir. küçük dil ile problemi olabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç