Uyku Apnesi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


 

 

Apne yunanca bir kelimedir, nefes tutulması anlamına gelmektedir. Uyku apnesi ise uyku esnasında 10 saniyeden daha uzun bir süre nefessiz kalmaktır. Çok yaygın bir hastalık olduğu için herkes tarafından bilinmektedir. Hasta 10 saniyeden daha uzun bir süre nefes alıp vermezse uyku apnesi rahatsızlığı olmaktadır.

Yetişkinlerde sabahları uyandığında dinlenememe hissi, boyun terlemesi, baş ağrısı ile uyanmaktadırlar. Genellikle yakınlarının gözlemlerine dayanarak farkında oluyorlar. Apne erkeklerde iki kat daha sık görülmektedir. Özellikle günümüzde orta yaş gurubundaki erkeklerde fazla kiloya bağlı olarak artış eğilimi gösteriyor. Erkeklerde boyun yapısı kısa ve kilolu ise apne gelişme ihtimali çok yüksektir.

Uyku Apnesi Tedavi Yöntemleri

Hasta mutlaka kilo vermeli, vücudun optimal kilosuna gelmesi gerekmektedir. Muayene bulgularında yapılacaklar özellikle horlamaya neden olan burunda kemik eğriliği, etlerinde büyüme gibi problem var ise ilk önce bunlar tedavi edilmektedir.

Boğaz muayenesi yapılmakta, büyük bademcik nefes problemlerinde etkili olduğu için büyük bademcik alınmaktadır.

Yumuşak damar germe ve operasyonu yapılıyor, yumuşak damar yukarı damak germe ya da yukarı kaldırıldığında nefes problemleri ortadan kaldırılmaya çalışıyor. Bun ameliyatlar aynı anda olmaktadır.

Çene yapısı geriye doğru ise ya da dil normalden büyük ise düzeltmeye yönelik ameliyat yöntemleri vardır.

Hasta gerekli tedavileri gördükten sonra uyku testine alınır ve hasta bir gece uyurken gece kaç kere nefesi duruyor, kalp atımındaki bozuklukları bilimsel olarak tespit ediliyor.

Bipap cihazı 

BipapHasta uyumlu olursa bipap denilen makinayı kullanıyor. Bu makine gece uyku esnasında kullanılmaktadır. İleri derece uyku apnesi rahatsızlığı var ise bipap denilen makina kullanılmaktadır. Bu makine gece hastanın nefesi durduğu zaman hastaya hava pompalamaktadır. Pozitif basınç ile hava pompalayan bir cihaz. Hasta bu cihazı her gittiği yere taşıması lazım.

 

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in