Unutkanlık Bir Rahatsızlık Mı?


zafer akıncı

Dr. Zafer Akıncı, Unutkanlık nedir ? unutkanlık artar mı? sorusuna cevap verdi.

Unutkanlıklar iki guruba ayrılır basit unutkanlıklar ikincisi ise bozukluğa doğru giden psikiyatri anlamda ya da nöroloji anlamda problem olan unutkanlıklardır. Basit unutkanlıklar ciddiye gittiğine gösterir bize. Bir kişinin unutkanlık süresi ve sıklığı artıyor ise tehlike sinyali çalıyor demektir.

Psikolojide iki parametreye bakarız bir sıklık iki süre, son iki ay içerisinde sık bir şekilde, hafta da iki kere üç kere unutkanlığa başladıysanız uzman ile görüşmede fayda var. Anahtarı unutuyorsunuz, kaleminizi unutuyorsunuz, bir şeyleri unutuyorsanız ve bunlar giderek artıyorsa giderek kesinlikle tehlike sinyali var ve bu konuyu ciddiye almak lazım.

Unutkanlığın iş hayatına etkisi

stres

Unutkanlık bana göre bir kişinin mesleki başarısı için iki temel parametre varsa biri dikkat eksikliğidir ikincisi ise unutkanlıktır. Bir haber vardı, tren kazası makinist açık bırakıp unutmuş lavaboya gitmiş tren kaza yapmış.

İlgili>>  Unutkanlığa iyi gelen besinler nelerdir?

Önce beynine kalıcı bilgiler kayıt ediyorsun sonra sınava giriyorsun, sınavda hatırlıyorsun ve yapıyorsun buna başarı diyoruz. Eğer belleğiniz zayıf ise çok zorlanırsınız. 150 bin kere tekrar etmeniz lazım ki tekrarları canlı tutarak tekrar edersiniz ve sonunda bunalırsınız. Hafızanız gelişmemişse başarılı olma ihtimaliniz yok demektir.

Doğuştan belleğin gelişmişliği ile ilgili hikayeler var ama çoğu patolojik hiç bir şey unutmayan adamlar var bu adamların çoğunda nörobiyolojik sorunlar var. Allah’ın insana yaptığı en büyük hediye beynin gelişme kapasitesi özellikle belleği. Eğer bizim hatırlamamız gelişmiyor olsaydı kim başarılı kim başarısız belli olurdu. Ortaokula çocuk pasif gidiyor, daha sonra bellek bir açılıyor çocuk inanılmaz başarılı oluyor bunun tersi örneklerde var. Bellek kesinlikle gelişiyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç