Üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler


 

Mehmet ArslanRehberlik Uzmanı Mehmet Arslan, üniversitelere tercihi yaparken püf noktalarını aktardı.

Üniversite tercihlerinde bütün ailenin rehberlik odasına gidip hadi hocam biz tercih yapacağız demesini anlayamıyorum, bir kere biz diye bir şey yok, orada adayın tercihlerini yapacağız. Tabi ki anne babanın beklentileri hayalleri var. O meslekte mutlu olacak kişi adaydır. Türkiye’de ki şartlar ile öğrencinin beklentilerini buluşturmakta fayda vardır.

Öğrencinin hayali çok önemli

Bir örnek karşıma geldi; veterinerlik son sınıf öğrencisi, hocam ben tekrar sınava hazırlanmak istiyorum, hedefim tıp fakültesi dedi. Bir çok kişi saçmalama 4 sene okumuşun der. O öğrenci girdi sınava ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine gitti. O öğrenci hayalini süsleyen bir bölüme girdi ve bütün hayatı değişti. O yüzden anne babalara fikir versinler ama mutlaka şu mesleği okumalısın diye bir zorlama yaparsanız çok ters bir sonuçlara varabilir.

Tercihin ölüsü dirisi olmaz, biz bu anlayışı yıkamadığımız müddetçe bir adım ileri gidemeyiz. Düşük puanın okulun altına yüksek puan okul yazdığın zaman yüksek puanlı okula giremezsin çünkü teknik olarak mümkün değil.

Puanım heba olmasın demek yanlış

Bizim elimizdeki katalogta 2014 verileri vardır bunu bilmeliyiz, öğrenci istediği yere girdikten sonra alttaki tercihler olmasa da olur. Herkesin tercih sıralaması farklıdır ama biz ne yapıyoruz, en yüksek puandan en düşük puana göre sıralıyoruz öğrencinin gitmek istediği değilde puanın yettiği yere onu yerleştiriyoruz. Öğrenci hocam ben şuraya gitmek istiyordum ama gidemedim puanını heba etme dediler. Burada öğrencinin hangi bölümü istediği puandan daha önemlidir.

İlgili>>  Üniversiteye Yerleşip Gitmezsek Puan Düşer Mi?

Bölüm mü? Üniversite mi?

Üniversiteden 4 sene sonra mezun olursun ama sahip olduğun meslek 50 yıl var olacaktır. Fakat bazı bölümler vardır ki bölüm ön plana çıkmaktadır, vakıf üniversiteleri kendini bu konuda çok geliştirdi. Öğrencilerin çok iyi araştırması lazım. Sıradan bir mimar olmak maalesef çok fazla pirim yapmıyor yapmaması da lazım. Öğrencilerin mutlaka kendilerine bir şey katması lazım.

Ösym klavuzda akademik kadro sayılarını, ünvanlarını koydu, bölümlerdeki Proflar artık belli buralara baksınlar, üniversitenin yabancı dil eğitimi var mı ona baksınlar, artık yabancı dil olmadan olmaz, hatta bir değil iki yabancı dil bilmen lazım. Mutlaka üniversitelerin tanıtım günlerine gitsinler, üniversiteyi internet sitelerden değilde gidip baksınlar.

Tercih yapmayı düşünmeyenlar ne yapmalı?

Bu karar tamamen öğrencilerin, öğrencilere aman bu sene yerleşin demek çok doğru gelmiyor bana. Bir insanın hayatını değiştiren etkilerden bahsediyoruz, böyle keskin ifadeleri kullanmak çok yanlıştır.

Her sabah uyandıklarında öğrenciler şunu demeleri lazım, ben iyi ki bu mesleği yapıyorum demeleri lazım. Ayakların geri geri gideceği bir meslekte olmak istemezler. Varsın bir sene sonra yapın tercihleri ama mutlu olacakları bir meslek içerisinde olsunlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç