Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz


 

Nevzat TarhanÜsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, tercihler neye göre yapılmalı, öğrenciler tercih kriterlerini nasıl belirlemeli sorularını yanıtladı.

Neden yanlış seçimler yapıyoruz

YÖK yanlış tercih yapan ve bölümünü sevmeyen öğrenciler için yatay geçmenin önünü açtı. Tekrar tekrar üniversite sınavına girmek yerine taban puanı tutun kişi başka fakülteye geçebiliyor. Tekrar ilk baştan üniversite hazırlanmaya gerek kalmayacak, bu güzel bir uygulama.

Türkiye’deki üniversite ile liseden mezun olanların sayısı geçen sene ilk defa eşit oldu. Öğrenci eski alışkanlıkla kazanabilme ihtimali ya da kazansa bile okumayacağı bir bölümü ailesinin zoru ile yazıyor ve orası tutuyor. Tercihleri bunun içi kesinlikle okumayacağım dedikleri bölümü hiç yazmasınlar. Puan yüksek olabilir ama öğrencinin gönlüne hitap etmesi lazımdır.

Hayat seçimlerden oluşuyor

Evlilikte bile karar verirken yüzde 100 yakalayamazsınız yüzde 70’e olduğu zaman evlenin diyoruz. Meslek seçiminde de böyle karar verirken dikkat edilmesi gerekir. Hayat seçimlerden ve tercihlerden oluşuyor. Seçimlerimiz geleceğimiz ile ilgili hangi istikamette gideceğimiz hangi sonuca varacağımız ile ilgili böyle durumlarda iki önemli olgu var biri evlilik diğer meslek seçimi. Seçtikten sonra artık yüzde 50’nin üzerinde kanaat ile memnuniyet ile seçiyorsa ondan sonra onu değiştirmeye değil geliştirmeye çalışacak.

İlgili>>  Üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Ailelerin tercihlere etkisi

Bazı anne ve babalar çocuklarına bir harita çiziyorlar. Filanca doktorun olsun, filanca hukukçu olsun, filanca kızım hoca olsun diye harita çiziyor ve çocukları yönlendiriyorlar. Çocuklar artık birey ama bunu düşünmüyorlar. Aileler çocuklar değilde onları eşya olarak görüyorlar. Çocuk bizim ama bize ait değil o da ayrı bir insan ve ayrı bir hayatı var. Bunları düşünmeden fazla dominat hükmetmeyi seven annelik babalık tarzında bu oluyor. Bu tarz kişiler de genellikle çocuklara fırsatlar vermediği için pasif oluyor, bazı çocuklar ise kendini mutsuz olmadığı bir alan götürüyor ve başarılı olamıyorlar. Bu nedenle çocuklara son karar verilmelidir. Anne babaların uyarı vazifesi var, farklı düşünceler getirecek ama yine karar çocukların olacak.

Nasıl doğru tercih yapılır

Bir çok meslek şu anda joker meslek tıp fakültesine giripte hekimlik yapmayan çok kişi var, isteksiz gönülsüz hasta muayene eden kişiler var. Son kararı kişi versin kararı verirken akıl süzgecinden geçirsin hem de iç sesiniz dinlesin ikisini de hareket ettirerek davransın. Sadece iç sesi dinlerse yanılabilir. Akıl ile kalp dengesini kurabilmesi lazım. Aklı ile kişi gerçekçi mi akılcı mı tercih ediyor buna bakacak ve doğru tercih yapabilecek. Karar verdikten sonra da dönüp arkasına bakmayacak ondan sonra ne yapabilirim diyecek.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç