Üniversite Sınavına Hazırlık ve Sınav Taktikleri


sınav

ece tözenişÜsküdar Üniversitesi Tercih Danışmanı Uzm. Psk. Ece Tözeniş üniversiteye hazırlanan öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Sınava az kala konu çalışmayın

Öğrencilere gün saymayın diyorum ama mümkün değil, az bir zaman kala artık konu çalışmalarını tavsiye etmiyoruz çünkü kaygı düzeyini artırıyor. Bundan sonra yapılması gereken deneme sınavlarını çözmek ve sınavda hangi yolu izleyecekse o yolu oluşturması lazım. Deneme sınavından hangi bölümden başlayacaklarsa onu belirlesinler sınav günü de o yolu izlemelidirler, hangi konuda başarılı iseler o konudan başlasınlar. Zamanı iyi kullanmaları da lazım, bunu da deneme sınavlarında öğrenirler. Hızlı gitmekte çok anlamlı değil, önemli olan doğru soru sayısını fazlalaştırmaktır.

Deneme sınavları öğrencinin eksiklerini tamamlaması içindir

Deneme sınavlarından sonra çok iyi analiz etmeleri gerekiyor. Öğrenci yanlış soruları çok iyi analiz etmesi gerekir. Deneme sınavlarından ki soruların büyük bir kısmı bire bir aynı olmasa da denemelerde sorulan sorular gerçek sınavda karşılarına geliyor. Hataları tamamlayanlar sınavlardan iyi puan alıyorlar. Hemen o anda eksikleri tamamlayıp o konuyu bitirip tertemiz gitmek gerekiyor.

Yeni konu çalışılabilir ama kaygı düzeyini artırıyorsa bildiği konulardan gitsinler. Çalışmalarda aynı düzeyde olması lazım bazen 2 gün soru çözmemek sizi geriye atabiliyor.

Çok soru çözmek çok başarı getirmiyor, herkesin kendi öğrenim stilini belirlemesi lazım. Burada önemli olan neyi nasıl yaptığımız ve sonuçta yaptıklarımız size başarı getiriyormu buna bakmak lazım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç