Ülke Bayraklarının Anlamları


 

Ülkelerin kullandıkları bayrakların üzerindeki renk ve simgelerin belli anlamları var. Özellikle aynı renkler farklı ülkelerde farklı anlamlara gelebiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı

Uğruna ölmeyi bir saniye bile düşünmeyeceğim al bayrağımız. Tüm bayraklar içinde en güzeli, en sadesi ve en çok anlam yüklü olanı Türk Bayrağı. Kırmızı rengi Kurtuluş Savaşımız sırasında akan Türk kanını, ay yıldız ise akan bu kanlar sayesinde kazanmış olduğumuz özgürlüğümüzü sembolize eder.

 

Hırvatistan Bayrağı

ırvatistan Bayrağı üç eşit yatay alandan oluşmaktadır. Bu yatay alanlar Pan-Slav renkleri olan Kırmızı-Beyaz-Mavi renkleriyle bezenmiştir. Hırvatistan Bayrağı 21 Kasım 1990 yılında tasarlanmıştır. Bayrağın ortasında kırmızı-beyaz ağırlıklı askeri arma vardır. Armada 25`e bölünmüş kırmızı-beyaz kareler vardır. Armanın üst kısmında ise beş tane sembol vardır. Soldan sağa sırayla;

  • 1-Yukarı bakan ay- altı köşeli yıldız motifi
  • 2-Şeritli motif
  • 3-Üç figürlü motif
  • 4-Keçi motifi
  • 5-Pars ve altı köşeli yıldız motifi

Kazakistan Bayrağı

Mavi kumaş Türk’lüğü simgeler. Ayrıca Kazakların haklı olduğunun simgesidir. Altın renkli şerit eski Altın ordasını, ayrıca Kazakistan’a özgü olan kültürü simgeler. Güneş Kazaklar’ın varlığını ve 32 güneş ışını da geleceği ve Kazak boylarını simgeler. Şahin Kazak özgürlüğünü ve bağımsızlık simgeler.

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Cumhuriyeti`nin bayrağı hakkında ilk hükümet kararı 1918`de alınmıştır. Buna göre, Azerbaycan bayrağı mavi gök rengi, kırmızı ve yeşil yatay şeritlerden oluşmuştur ve kırmızı zemin üzerinde ak renkte sağa bakan bir hilal ve sekiz köşeli bir yıldız bulumaktadır. Bayrak 1:2 boyuttadır. Bayraktaki gök renk Türklüğü, yeşil renk İslamiyeti, kırmızı renk ise uygarlığı temsil etmektedir. Bu bayrak İsmail Gaspıralı tarafından oluşturulmuştur.

Makedonya Bayrağı

Madagaskar bayrağı, kırmızı zemin üzerine yerleşimli ve bayrağın tam ortasında yer alan sarı renkli güneş ve güneşin etrafında uzanan altın sarısı renkli 8 adet ışınından meydana gelmiştir. Güneş sembolü, Vergina yıldızının basitleştirilmiş olarak temsilinde kullanılmıştır. Kırmızı renk, Makedonya bayrakları tarihinde önemli bir yere sahiptir. Güneş ayrıca, ulusal marşda da belirtilen özgürlüğün yeni güneşini tanımlar.

Brezilya Bayrağı

Brezilya Bayrağının Şekli:Yeşil zemin üzerine baklava dilimi şeklinde sarı renkli bir şekil vardır ve içerisinde Brezilya’dan gece gökyüzünün görüldüğü şekilde tasarlanmış her biri bir eyaleti ve başkenti temsil eden 27 yıldız bulunan mavi bir küre vardır. Kürenin ortasında “ Düzen ve İlerleme” yazan ulusal slogan bulunur.

Suudi Arabistan Bayrağı

Zemin İslamiyet’in geleneksel rengi olan yeşildir. Bayrağın ortasında beyaz renk ile Şahadet yazılmıştır. (Allah vardır ve birdir Hz. Muhammed O’nun kulu ve elçisidir.) Şahadetin altında keskin ucu gönder tarafına doğru duran beyaz bir kılıç bulunmaktadır. Bayrağın tasarımı 1932 yılının başlarında Kraliyeti kuran El Saud ailesi ile yakından ilgilidir.

Japonya Bayrağı

Al daire ülkeden doğan güneş ifade ediyor. Japonya adı “güneşin kaynağı” anlamına geliyor bu nedenle güneş, milli simgelerin en önemlilerinden biridir. Japon mitolojisine göre güneşin tanrıçası Amaterasu da Japon tanrılarının kraliçesi ve Japon imparator hanedanının anasıdır.

Amerika Bayrağı

Amerikan bayrağı bugün 50 yıldız ve 13 kırmızı ve beyaz çizgiden oluşuyor. Bu çizgiler tarihi 13 koloniyi, beyaz yıldızlar ise 50 eyaleti simgeliyor. Beyaz, saflık ve temizliği; kırmızı, kahramanlık ve cesareti; maviyse azmi temsil ediyor.

Yunanistan Bayrağı


Mavi çizgiler denizi, beyaz çizgiler barışı, haç ise Türkler’e karşı kazandıkları zafer sonrasında özgürlüklerini simgeler.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç