Türkiye’yi Çaresiz Bırakmaya Çalışıyorlar


yiğit bulutCumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Dünyan bu güne Türkiye’nin durumunu değerlendirdi.

En çok kullanılan söylem çaresizlik, başka alternatif yok. Başka adam yok deniliyor. Çaresizlik üzerine kurulu tüm senaryolar. Türkiye’nin başka gideceği yer yok, ne demek çaresizlik? çaresizlik diye bir şey yok. Sorgulayacağı bileceğin o kadar senaryo var ki ama sorgulama yeteneğini elimizden almak için böyle yapılmıştır.

Brezilya’da yapılan bir araştırma da şöyle deniliyor; “Bizim en büyük düşmanımız, başka seçeneğimiz olmadığının öne sürülmesidir. Gerçekte ise ulusal ve halkçı bir seçenek her zaman vardır. Yoksuluğun kökeninde devletin yanlış politikası ile olmaktadır. Bu durum devle yeniden düzenlenirse son bulabilir. Bir çıkış ve başka bir seçene her zaman vardır” deniliyor.

AB yerine başka seçenek var denildiği zaman başka seçenek yok ki deniliyor. Bir tanesi AB bir tanesi IMF anlaşması, binlerce yıllık coğrafyanın sentezi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi tanımlayacağı hiç bir şey yok diyorlar. IMF, AB çıpası haricinde kendini tanımlayabileceği hiçbir şey yok öyle mi?

Türkiye uyandı

Osmanlı yüzde 6 ile borçlanıyor faiz yüzde 22’ye çıkıyor. 1854’te aldığı borcun faizi bu şekilde. 270 milyon sterlin alıyor fakat 100 milyonu kullanamıyor, parayı vermiyorlar, 10 yıllık faizi peşin kesmişler. Osmanlı çaresiz bırakılmış. Balta Limanı anlaşması sonrasında yerli sanayi yok edilecek şekilde çaresiz bırakılmıştır. Dünya artık uyanıyor, Türkiye çoktan uyandı, 2002’de beri liderlik eşliğinde Türkiye büyük bir uyanışa geçti.

İlgili>>  Çin’deki gizemli kazanın sırrı çözüldü

Sokaktaki insanlarımızın da gösteri yapmaya çalışanları kastediyorum, gezi olaylarını çıkaran insanlar bunları idrak etmek zorundadır. Gerçek bir ayağa kalkışın önüne o gezicileri koyuyorlar. Ayağı kalkışı isteyen sensin ama sana ayağa kalkmayı medya aracılığı ile unutturuyorlar.

Finansal entelektüellik askeri güçten daha önemli

1839’dan beri oyun aynı kuruluyor, bir ülkede finansal entellektüel birikim çok önemlidir, kaç tane tankın füzen olduğundan daha önemlidir. Rusya ile Çin’e baktığımızda AB + Amerika’nın GSMH toplamı 30 trilyonu geçiyor Rusya bu rakamın 15 te 1’i yani 15 tane Rusya AB ile Avrupa etmiyor. Rusya askeri gücü eline geçirmiş olabilir ama finansal kaldıraç kullanma kapasitesine bakıldığında çok geri kalmış. Çin’de ise teknoloji var Amerika’da ki bütün uçaklar orada da yapılıyor ama bakıyorsunuz finansal saldırı ardından Çin dağılıyor. Çünkü finansal entellektüellikleri Avrupa ile kapışacak seviyeye gelmemiş.

Bugün Türkiye Rusya ile finansal olarak yeni enstürümanlar geliştirebilir, Çin ile geliştirilebilir. Ama Şangay’ın sorgulanması dahi istenmiyor. Bütün bunların önüne geçilip sorgulanması istenmiyor. Türkiye öyle bir parça ki Türkiye’yi alıp diğer tarafa monte edildiğinde dünyanın dengesi değişiyor. Bu nedenle Türkiye’yi AB’nin güdümüne hapsetmek isteniliyor.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç