Türkiye’nin yabancı yatırımı reddetme lüksü yok


 Erdal TanasSETA ekonomi uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl Türkiye’nin ekonomisini değerlendirdi.

Dünyanın en yüksek faizlerini uygulayan ülkelerden birisi Türkiye, bizim gibi ülkelerin devamlı büyüme içerisinde olması gerekiyor. Geçmişte yaşadığımız darbelerin ardından siyasi ve ekonomik istikrar olmadı, sürekli ollarak borç aldık ve borcumuzu ödeyememişiz. Bu tür olaylar darbeler girişimler faizleri yükseltti. IMF ile masaya oturmuşuz, kısa vadeli borçları ödeyemedik ve maaşları borç ile ödedik. Bunun sonucunda riskler yükseldi ve ülkemize yabancı yatırımcılar rağbet göstermedi.

2002 sonrası dönemde kredi notu anlamından iyi işler yaptık ve ekonomik istikrar sağladık. Kişi başı geliri artırdık. Kamu bankaların bankalar arasında gücü çok iyi.

Türkiye dışa açık bir ekonomi sonuçta yeteri kadar kaynağınız yoksa ülkenin tüm alanlarına yabancı sektörler geliyor. Bu dönemde Türkiye’nin yabancı yatırımı reddetme gibi lüksü yok. Önemli olan yabancı yatırımcı geldiğinden Türkiye’nin yatırımcıya belirli alanlar belirlemesi gerekli. Enerji yatırımcılığını baz aldığımızda Türkiye’nin burada merkez nokta olması ile gelecek yatırımların yüksek miktarda olması demektir. Dünyanın gitikçe önem kazanması sonucunda tüm aktörler Türkiye’de olacaktır. Azerbaycan, Rusya, İran ülkemize gelecektir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç