Türkiye’nin Ruh Hali


ahmet inselGalatasaray Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İnsel Türkiye’ni bir arada yaşama psikolojisini değerlendirdi.

Türkiye 76 milyon, bu toplumun içerisine baktığımızda, olumlu ve olumsuz her şeyi görebiliriz. Dünyanın yeni yapılanmasının getirdiği bir parçalanma hali var, sadede Türkiye’ye özgü değil bu. Kendilerini bütün bir ömür boyu aynı çevrede ve aynı iş içerisinde görmeyen çok farklı sosyal ilişkiler olur hale geldi insanlar.

Türkiye’de parçalanma hali siyasal ve sosyal olarak, hep vardı. 1950’lerde demokrat parti ve Cumhuriyet Halk Partisi diye köylerde kahvehanelerde bile ayrıştığını biliyoruz. Şu anda sokağın pislik bulaştıracağı öyküsü yeni bir şey değil. Avrupa ile karşılaştırdığımda, evin içi temizlik unsurudur, sokağın tehdit olarak algılanması durumu var. Özellikle kent unsurunda bunlar var.

İlgili>>  Politik İklim Toplum Psikolojisini Nasıl Etkiliyor

Şu anda muhafazakarlarda eğer iktidardan gidersek her şeyimizi kaybederiz düşüncesi var. Bu da demokratik açıdan sıkıntı yapıyor. Bu gerginlik, toplumsal dönüşümün getirildiği, demokratikleşmenin getirdiği, erkek egemen toplumun üzerinde kadınlar üzerinde egemenliğin kurulamamasından dolayı toplumda bir gerginlik var. Böyle bir şeyin sayı olarak arttığını görüyoruz, şiddet boyutunun arttığını biliyoruz. Ciddi bir öldürmeye aşan bir öfke ve öfkeyi de açan canice bir durum var.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç