Türkiye’nin büyüme hızı negatife gidebilir


süleyman yaşarTaraf Gazetesi Yazarı Dr. Süleyman Yaşar, Fıtch kararlarını yorumladı.

Türkiye’nin notunun düşürülmesi sadece siyasi iktidarı ilgilendirmiyor tüm vatandaşları ilgilendiriyor. Son dönemde rakamlar kötüye gitmeye başladı ama siyasi iktidar hep iyiye gittiğini söylüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının baktığı 55 kalemdir, son beş yıllık periyot alırlar. Bakıyoruz 2010 da Türkiye yüzde 9 büyümüş, 2011’de yüzde 8.8 büyümüş, 2012’de 2.2 büyümüş, 2013’te 4.1, 2014 3.3 büyümüş. Türkiye’nin büyüme performansı düşüyor. Merkez Bankası’nın açıklaması var 2015’in ilk üç ayında gelen veriler iyi değil diyor. Verilere baktığımızda 2014’ün mayın ayından itibaren tüketici güven endeksi iyi gitmiyor. Bunlara baktığımızda iş bulamayacağım, tasarruflarımı yapamayacağım diyor, vatandaş yarından fazla umutlu değil.

İlgili>>  Hükümet Merkez Bankası'nı koruyamadı

Bazıları diyor çok iyiyiz, eğer iyiysek bizde iyi deriz. Neden iyi değil? Fillandiye eski Cumhurbaşkanı bir makale yayınladı ve diyor ki; Türkiye Kopenhag siyasi kriterlerine ters düşmeye başladı. Siz böyle giderseniz, basın özgürlüğü, kişisel haklarda kısıtlama olursa buraya yabancı sermaye gelmez ki. Kopenhag siyasi kriterlerine ters düşme Türkiye’den sermaya çıkışlarına neden oluyor, sermaye girişleri de engelleniyor, son kur yükselişleri de buna bağlı aslında.

Orta vadeli programda 2015 yılı için kur hedefi var. Dolar 850 milyon dolar var, bütün bütçe buna göre yapıldı ve bu hedef bulunmazsa sıkışırsınız. Büyüme hızı negatife gidebilir kur şoku ile bu daralabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç