Türkiye’deki NATO Üsleri Nereler?


Nato’nun Türkiye’de 2 resmi üssü bulunuyor. Bunlardan ilki özellikle enerji güvenliği açısından önemli olan Adana’da bulunan ve sık sık gündeme gelen İncirlik üssü. Diğeri ise İzmir‘deki hava üssü.

NATO’nun askeri komiteye bağlı Atlantik ve Avrupa olmak üzere iki büyük komutanlığı bulunuyor. Ayrıca Kanada ve ABD bölgesel planlama grupları da mevcut.

Adana – İncirlik hava üssü

NATO bugün, Afganistan’dan Somaliye, Bosna Herseke kadar bir çok bölgede barışı sağlamaya devam ediyor. Asya ve Avrupa’da köprü olan Türkiye’de ise iki üssü bulunuyor. Adana’da bulunan ve yönetimi TSK’ya ait olan incirlik üssü enerji güvenliği açısından önemli bir yere sahip. Adana’ya 10 km, Akdenize 56 km uzaklıkta olan üs aynı zamanda TSK’nın 10. hava jet üssü. Bu açıdan bakıldığında üssün kerkük yumurtalık, bakü ceyhan petrol boru hattına yakınlığı açısından ayrı bir anlam kazanıyor.

Adana kurulan incirlik üssü, soğuk savaş yıllarında kurulan NATO üslerinden biriydi. Ancak sovyetlerin yıkılmasından sonra stratejik önemini yitirmedi, bunda Ortadağu’daki istikrarsızlığın önemi büyük. Üs halen ABD askerlerine ve uçaklarına ev sahipliği yapmaktadır.

İzmir hava üssü

İzmir’in 17 km kuzeybatısında bulunan üs. Avrupa’daki ABD hava kuvvetlerine bağlı. Üstte 40’ın üzerinde uçak ve 300’ün üzerinde asker bulunuyor. Türkiye’de ki en eski üs olan İzmir üssü, Libya başta olmak üzere bir çok operasyonda kullanıldı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç