Türkiye’de vergi adaletsizliği


 

emin çapaDevlet kimin yanında ise ondan daha az vergi alır.  Devletin nasıl bir yönetime sahip olduğu vergilerden anlaşılmaktadır.  Emin Çapa – CNN Türk ekonomi müdürü devletin adaletsiz vergi sistemi hakkında bilgileri paylaştı.

 

Vergilerde artış olduğu açıklanıyor ve ardından bu artışların enflasyona yansımayacağı da söyleniyor ben ekonomici olarak bunu anlamıyorum.

Vergi; İngiltere’de Kral’a, benden istediğin kadar para alamazsın diyerek başlamıştır. Kral’ın istediği kişiden para almaması için vergi sistemi geliştirilmiştir. Demokrasinin en özünde devletin vergi toplama hakkının sorgulanması ve harcama hakkının sorgulanması yatar. Vergi hükümetin kime dost olduğunu gösterir. Kimden çok vergi alıyorsunuz, kimden az vergi alıyorsunuz buna baktığımız zaman sizin kimden yana olduğunuzu anlarız.

Hükümetin kapitalist mi, sosyal demokrat mı, liberal mı olduğunuzu nasıl bir yönetime sahip olduğunuzu vergilerden anlarız. Bunun da temel ilkesi çok kazanandan çok az kazanandan az vergi vermelidir. Türkiye’ye baktığımız zaman ise vergi adaletsizliği görüyoruz.

Fakirden daha az vergi alınmalı

 

Dolaylı ve dolaysız vergilerde iki tür vergi vardır. Doğrudan vergi kazanç üzerinden alınan vergidir, şirketler kar ederse çok vergi verir. Dolaylı vergi ise et, ekmek, benzin, otomotiv için kullandığımız vergiler için ödediğimiz vergilerdir. Bu vergiler adaletli bir vergi değildir.

Yoksul gittiği zamanda zengin gittiği zamanda aynı vergiyi öder bu doğru bir şey değildir. Zengin ve fakirin aynı vergiyi ödemesi adaletli değildir. Dolaylı vergiler yüzde 70′ geldi. Doğrudan vergiler ise yüzde 30’a geldi. Avrupaya baktığımızda bu sistemin tam tersi vardır. Bizim oturup bunu konuşmamız lazım zenginden nasıl daha çok vergi, fakirden nasıl daha az vergi almalıyız oturup bunu konuşmalıyız.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç