Türkiye’de Siyasi Kültür Problemi Var


 

indirTicaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bekir Berat Özipek, Türkiye’deki siyasi kültürü ve siyasetin Türkiye’ye kattıklarını değerlendirdi.

Türkiye’deki siyasi kültür problemli, sıradan vatandaş olarak adlandırdıkları vatandaşlar daha serin kanlı değerlendirmeler yapabiliyorlar. Bu konuda okumuş yazmış kişilerin daha kötü bir sınav verdiğini görüyoruz. Gezi olayları dolayısıyla birbiri ile konuşamaz insanları görürken bir taraftan da sokağa baktığımızda hayatın olağan akışı içerisinde baktığını görüyoruz.

Her dönemde Türkiye’de bir ayrışma yaşandı kartlar her dönemde yeniden dağıldı. Ciddi dönüşüm yapılan cemiyetlerde bu tür ayrışmalar olur. Sözleri çok kişiye ulaşacak kişilerin sorumlulukları daha fazla ama ben bunun sorumluluğunu yerine getirenlerin az olduğunu gördüm. Sokaktaki vatandaşların bun daha iyi yaptığını gördüm, oturup konuşup sonra maç kaç kaç diye birbirlerine sorabiliyorlar. Üniversitede, medya da insanlar birbirlerine hain diye konuşuyorlar.

İlgili>>  Sayılarla Türkiye'de Kadın Olmak - 2017

Gidişatın dönemsel olan şikayetlere rağmen, gidişatın Türkiye’de normalleşme olduğunu düşünüyorum. Siyasi gündemin dışına çıkıpta baktığımızda böyle olduğunu göreceksiniz. Şu an bıçak sırtı günlerinde yaşandığı özellikle Kobani olaylarını da hatırlayalım. Bütün bu gerginliğe rağmen demokratik girişimler halen devam ediyor.

Darbe ve asker tehditi ile iktidarı elde etmenin mümkün olmadığını göre muhalefet partileri siyasi bir arayışa girdiler bugün yanılabilir ama başarabilir de. siyasi rekabete girmeleri de önemli bir gelişmedir. Eskiden olsa laiklik elden gidiyor gibi söylemler olurdu, Cumhurbaşkanı seçimlerinde ise daha demokratik şeyler konuşuldu. Ekmek için Ekmelettin diye bir sloganları vardı ama laiklik için Ekmelettin deselerdi aldığı oydan daha az oy alırlardı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç