Türkiye’de Milliyetçilik


türkiye

özcan yeniçeriProf. Dr. Özcan Yeniçeri Türkiye’de milliyetçiği anlattı.

Milliyetçilik sonuna kadar özgürlüğü istikbalinizi ortaya koyan enerjinin adıdır. Milliyetçilik türk kürt diye ayırmak, milliyetçilik kadın erkek, doğu batı diye ayırmaz. 1683’ten bu yana Türk milleti sahip olduğu topraklardan geri çekilmek zorunda kaldı. Diğer topraklarda kalan müslüman ahalinin hepsi anadoluya geldi. Bu insanlar anadoluda kensini bozmak isteyen güçlere karşı kendini meşru olarak savundu, yani milliyetçilikte meşru savunma vardır. Türk milliyetçiliği meşru müdafaa milliyetçiliğidir.

Milliyetçilik topraklar üzerindeki türk hakimiyetini yıkmaya yönelik düşmana karşı anadoluda sırt sırta verip ortaya çıkmış bir enerjidir. Kürtleri asimile etti, kürtleri dışlamıştır demek kesinlikle yanlıştır.

Türk milliyetçiği ülkeyi sömürgenlere karşı bir duruşu anlatır. Türkiye’de bugün bir Türkiye Cumhuriyeti varsa bunu türk milliyetçileri örgütlemiştir. Kürdistan Teali cemiyeti’nin bugün ki temsilcileri Hdp, Pkk vs. İslam teali cemiyetinin bugün ki temsilcileri Ak Parti temsil ediyor. İngiliz muhipleri cemiyetini ise liberaller temsil ediyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç