Türkiye’de Koalisyon Yürümüyor


Cahit ÖZKANSeçimler yaklaşırken başkanlık sistemi gündeme yavaş yavaş gelmeye başladı. Av. Cahit ÖZKAN Başkanlık sistemini değerlendirdi.

 

Başkanlık seçimi tartışmalarının sebebi demokrasi sorunu
Başkanlık sistemi tartışmaları hangi süreçte gündeme geldi bunu tahlil etmek lazım. Bugün ise halkı nasıl zapt ederiz, nasıl kontrol ederiz gibi bir algısı var. Başkanlık seçimi tartışmalarını sebebi demokrasi değil, istikrar sorunu olarak ortaya çıkıyor.

Bizim ülkemizde demokrasi sorunu var.

1990 lı yıllar sonrası koalisyon dönemlerinde yönetildi, o dönemlerde demokrasi, insan hakları gibi sorunlarla çarpıştığımız sorunlar o devirde olmuştur. Bu nedenle Türkiye’de başkanlık seçimi demokrasi sorunundan dolayı ortaya çıkmıştır.

İlgili>>  Türkiye'de Sol Algısı

Türkiye‘de koalisyon yürümüyor

Bizim demokratik olgunluğumuz elvermiş olsaydı koalisyonların ülkeye faydası olurdu. Almanya, Hollada gibi ülkelerde koalisyon var ve orada güzel işliyor, bizde koalisyon yürümüyor. Türkiye artık koalisyon ile yönetilmez bir Türküye olmuştur. Koalisyon zamanlarında karanlık güçlerin ortaya çıkmaktadır.

Yasama organı yürütme ile iç içe geçtiği zaman, yasama yürütmenin arkasından çekildiği zaman istikrarın ortadan kalktığı görüyoruz. Yargı ise, yasal düzenlemenin ihlali olduğunda ortaya çıkıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç